VAN STEENIS De Canon SX-100 ligt in prijs iets boven de Texas Instruments SR-60; het ligt voor de hand die twee met elkaar te vergelijken. In zeer veel opzichten valt die vergelijking voordelig uit voor de SX-100. Men bedenke echter wel dat het beide relatief kleine machines zijn (magneet kaart-invoer) en dat verondersteld mag worden dat de taak van kleinere machines bij uitstek ligt bij de producerende technici en minder bij de, laten we zeggen, bestuderende. Uit dien hoofde zullen eenvoud van bediening en duide lijkheid doorgaans zwaar wegen. De SX-100 komt daarin, wat mij betreft, wel wat tekort. Ook een vergelijking tussen de Canon SX-300 en de Hewlett Packard 9815A ligt voor de hand. Bij nagenoeg gelijke prijzen biedt de HP- machine de volgende voordelen: een excessief hoge werksnelheid, de reeds genoemde, zeer aantrekkelijke cassette (een programmabiblio theek en een coördinatenarchief op één tape!), gemakkelijker werken voor operator en pro grammeur. De Canon heeft daarentegen onte genzeggelijk een mooiere printer. Ik heb de indruk dat de gedateerdheid van de hier be sproken Canon's zich hoofdzakelijk manifesteert in het ontbreken van duidelijke doelgroepen, dit in tegenstelling tot de beide andere (nieu were) machines. De grote verschillen tussen de Texas Instru ments SR-60 en de Hewlett Packard 9815A zijn de prijs en de programmeermogelijkheden. Ik wil voorop stellen dat ik, bij vrije keus, onmid dellijk de 9815A koop. Gewoon omdat het zo'n fijne machine is, maar, ik ben er zeker van dat over twee a drie jaar een nog veel fijnere ma chine ongeveer de helft zal kosten. De 'kick' is er dan wel een beetje af. Het lijkt mij daarom het beste, uit te gaan van een afschrijving in twee jaar, waarbij men moet bekijken of het prijsverschil van circa 6000,terug te ver dienen valt. Dat zal overwegend moeten gebeu ren door een ruim en constant aanbod van meer ingewikkelde berekeningen (bv. vereffe ningen). Het zijn bij uitstek dergelijke berekeningspro blemen waarbij de SR-60 ernstig in moeilijkhe den raakt. Niet eens zozeer door zijn kleinere externe opslagmedia (kaarten tegenover tape), alswel door zijn veel lagere werksnelheid. Opgemerkt kan nog worden dat voor beide machines de maximale hoeveelheid programma stappen ruim voldoende is voor de meest alge mene landmeetkundige programmapakketten. Mochten omvangrijke en gecompliceerde bere keningen voor u vrij geregeld terugkerende ge gevens zijn, dan is het raadzaam om eens te denken over een nog één stap grotere machine. Dat zou dan bijvoorbeeld een HP 9825 van Hewlett Packard kunnen zijn (mooi, heel com pact, meer aansluitingsmogelijkheden van rand apparatuur), een systeem 2200 van Wang (een meubel) of een systeem 4051 van Tektronix (compact en schitterend voor wie graag teke ningen voor zijn neus krijgt in plaats van ge tallen). Ik ben nu echt verder gegaan dan mijn bedoe ling was, want dit zijn allemaal programmeer taal-machines (circa 25.000,in basisuit voering) en daarmee zou ik mij hier niet bezig houden. Een opmerking tot slot. Een technicus die er aan twijfelt of de mogelijkheden van de, in dit artikel besproken, machines voldoende ruim voor hem zijn en die circa 10.000,extra kan vrijmaken, kan ervan verzekerd zijn dat syste men als de drie hierboven genoemde hem eventueel met af en toe een relatief kleine en goedkope uitbreiding tot in lengte van jaren nagenoeg onbeperkte mogelijkheden zullen bie den bij het te lijf gaan van zijn vaktechnische problemen. Sedert 1945 VOOR ALLE LANDMEETKUNDIGE WERKZAAMHEDEN GEODESIE CIV. TECHNIEK GRONDONDERZOEK Coöp. Ver. Ingenieursbur. v. Steenis G.A. NIEUWE GRACHT 5 - UTRECHT Telefoon 030 - 331331 112

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 12