worden; overigens vindt jaarlijks bijstelling plaats op basis van loon- en prijsontwikkelin gen. Met de uitvoering van de beschikking Beheers overeenkomsten zal de Stichting Beheer Land bouwgronden (SBL) worden belast. Een adviescommissie zal worden belast met het opstellen van een ontwerp-beheersplan. Deze commissie wordt per provincie samengesteld uit de bestaande adviescommissies van de SBL, waarin ondermeer vertegenwoordigd het pro vinciaal bestuur en de landbouworganisaties. Ook de Consulent voor het Natuurbehoud van het Staatsbosbeheer heeft zitting in de commis sie. Dit ontwerp-plan wordt voor een ieder een maand ter inzage gelegd. Nadien kunnen binnen 14 dagen opmerkingen schriftelijk bij de ad viescommissie worden ingediend. Hierna wor den zij samen met het ontwerp in handen van de SBL gesteld. Vervolgens stelt het SBL-be- stuur het beheersplan vast. Twee soorten beheersovereenkomsten Er kunnen twee soorten beheersovereenkom sten worden onderscheiden, die met betrekking tot reservaten en die voor andere beheersge bieden: voor reservaten wordt uiteindelijke verwer ving van de gronden door de rijksoverheid nagestreefd. Het verstrekken van beheersvergoedingen is voor deze gebieden slechts een overgangs maatregel voor hen, die bijvoorbeeld in ver band met hun leeftijd nog een aantal jaren willen voortboeren; Voor de andere beheersgebieden wordt al leen beheer en dus geen verwerving, nage streefd. Ten behoeve van de instandhouding van het beheer is het noodzakelijk dat bij overdracht van de grond aan een landbou wer wordt verkocht die het beheer wil voort zetten. Voor het geval er geen koper is, is de SBL bereid de betreffende grond aan te kopen en vervolgens een nieuwe eigenaar en/of gebruiker te zoeken, die bereid is, het beheer voort te zetten. Waar de SBL gebon den is grond te kopen, zal de aankoop te gen taxatiewaarde plaatshebben op basis van de prijsontwikkeling in het vergelijkings- gebied. Geschillen uit beheersovereenkomsten zullen in een provinciale geschillencommissie worden be handeld, die bindend advies uitbrengt. ONTWERP-BESCHIKKING ONDERHOUDSOVEREENKOMSTEN LANDSCHAPSELEMENTEN NAAR LANDBOUWSCHAP Staatssecretaris W. Meijer (CRM) heeft begin maart het Landbouwschap de ontwerp-beschik- king Onderhoudsovereenkomsten Landschaps elementen aangeboden. In de Relatienota wordt gesproken over twee typen van beheersovereen komsten, te weten de „onderhoudsovereen- komst" en de overeenkomst die in hetbeheer dersinkomen" voorziet. De ontwerp-beschik- king Beheersovereenkomsten heeft minister Van der Stee eveneens voor overleg naar het Land bouwschap gezonden. Onderhoudsovereenkomsten Landschapsele menten zijn gewone overeenkomsten naar bur gerlijk recht, waarbij een gebruiksgerechtigde van gronden zich jegens de Staat verplicht tot het onderhouden en tegen een geldelijke vergoe ding instandhouden van landschapselementen. Anders dan bij de beschikking Beheersovereen komsten geldt de onderhavige beschikking niet alleen voor ondernemers van landbouwbedrij ven, maar ook voor andere categorieën ge- bruiksgerechtigden. Een uitzondering wordt ge maakt voor particuliere organisaties omdat zij van rijkswege uit anderen hoofde reeds een bij drage in het terreinbeheer ontvangen. Onder landschapselementen die in beginsel voor onderhoudsovereenkomsten in aanmerking ko men, worden begrepen diverse typen van ele menten, als houtwallen, knotbomen, bosjes, heiderestanten en dergelijke. De toepassings sfeer van de beschikking wordt echter beperkt tot landschapselementen van groot belang. De ze zijn door CRM als zodanig aangewezen ele menten van grote natuurwetenschappelijke, landschappelijke of cultuurhistorische beteke nis. Een andere beperking is gelegen in hun om vang. Indien zij namelijk een oppervlakte van 1 ha overschrijden, komen ze in beginsel in aanmerking voor een bijdrage op grond van de beschikking Natuurbijdragen of beschikking Bosbijdragen en vallen dan buiten de beschik king Onderhoudsovereenkomsten Landschaps elementen. Door of namens de minister wordt dus bepaald of een landschapselement op grond van één of meer van de genoemde kwaliteiten van grote betekenis is. Daarbij kunnen zich twee verschil lende situaties voordoen: ofwel het landschapselement is, landelijk ge zien, op zichzelf van grote betekenis als bedoeld; 114

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 14