ligging en inrichting van bedrijfsgebouwen; verkavelingssituatie; waterbeheersing en verhoging van de water kwaliteit, alsmede uitvoering van een pro gramma van ruilverkavelingen en andere herinrichtingsmaatregelen. De ontwikkelingsmogelijkheden van de land bouw binnen de stedelijke invloedssfeer zullen beschermd moeten worden tegen de te gro te stedelijke druk. Er zal een scheiding moe ten zijn tussen landbouw en grondgebruik door andere functies op tenminste het niveau van de bedrijfskavel. Teneinde ongunstige invloeden van de landbouw op het milieu zoveel mogelijk te beperken zal er een zorgvuldige keuze ge daan moeten worden over de plaatsen waar in tensieve veehouderij zich mag vestigen. Nieuwe vestigingen van glastuinbouw zullen zoveel mo gelijk geconcentreerd moeten worden in aange wezen gebieden. Toepassing van de Relatienota stimuleert vor men van bedrijfsvoering, die niet uitsluitend op de agrarische produktie gericht zijn. Deze mo gelijkheid moet geschapen worden in uit oog punt van natuur en landschap waardevolle en kwetsbare gebieden. Natuur en landschap Uit de Nota landelijke gebieden blijkt dat de regering van mening is dat in beginsel alle in ons land nog aanwezige natuurgebieden be schermd of toereikend beheerd dienen te worden. Op langere termijn zal op maximaal 200.000 ha grond het instrumentarium van de Relatienota worden toegepast met een gefa seerde uitvoering naar urgentie en beschikbare financiële middelen. Bij deze fasering wordt voor de eerste fase uitgegaan van globaal 100.000 ha, waarvan voor tweederde deel be heersovereenkomsten worden afgesloten en voor eenderde deel tot reservaatsvorming wordt overgegaan. De regering blijft streven naar het tot stand brengen van nationale landschapspar ken. Het gaat niet alleen om behoud van be staande landschappen, ook de kwaliteit van de natuur en het landschap zal verbeterd moeten worden. Zo streeft men naar een grotere ver scheidenheid aan milieu- en landschapstypen. Groenstructuur Voor de Randstad zal rondom de bestaande stedelijke gebieden een groenstructuur ontwik keld moeten worden. Hierdoor zal een halt wor den toegeroepen aan de bestaande bedreigingen van de groene ruimte door de verstedelijking. Bovendien kan dit de bruikbaarheid van het landelijk gebied voor de bewoners van de Rand stad vergroten. Voor voorzieningen en moge lijkheden voor dagrecreatie in en aansluitend op de stadsgewesten zal een belangrijke plaats worden ingeruimd. Het agrarisch gebied zal dooraderd worden met elementen van recrea tieve en landschappelijke aard, waarbij evenals in Midden-Delfland herinrichting van het agra rische gebied noodzakelijk is. Bosbouw De regering zal de instandhouding en verbete ring van het bestaande bosareaal bevorderen. Bovendien zal er ca 30.000 - 35.000 ha nieuw bos worden aangelegd. Hiervan zal ongeveer eenderde deel komen binnen de stedelijke in vloedssfeer van de Randstad in het kader van recreatieprojecten, eenderde deel in de IJssel- meerpolders en eenderde deel in andere gebie den. Ook zullen de mogelijkheden tot bosaan leg worden onderzocht in gebieden waar stede lijke uitbreiding in de toekomst zal plaatsheb ben. Er zullen mogelijkheden komen ter ver groting van de houtproduktie op commerciële basis. Openluchtrecreatie Bij de openluchtrecreatie staan in het voorzie- ningenbeleid drie samenhangende uitgangspun ten voorop: de voorzieningen zullen daar worden verwe zenlijkt waar de vraag het duidelijkst tot uitdrukking komt, in het bijzonder binnen en in de directe omgeving van de woonkern; in het landelijke gebied zal een sterk accent worden gelegd op medegebruik en exten sieve recreatie; aangesloten zal worden bij natuurlijke en cultuur-historische gegevenheden, zowel wat de plaatsbepaling betreft als de inrichting. Voor de verblijfsrecreatie zal het ruimelijk be leid in algemene lijnen gericht zijn op concen tratie van de verblijfsrecreatie in complexen. Voorts zal gestreefd worden naar beheersing van de ontwikkelingen in de watersport. STRUCTUURVISIES NOTA LANDELIJKE GEBIEDEN („GROENE VISIES") Op 18 maart j.l. heeft minister mr. A. van der Stee (Landbouw en Visserij) aan het parlement de structuurvisies aangeboden, die van zijn kant bouwstenen zijn geweest voor de Nota lande lijke gebieden. Staatssecretaris W. Meijer (CRM) voegt hier twee andere structuurvisies aan toe, t.w. de structuurvisies inzake het natuur- en land schapsbehoud en de openluchtrecreatie. 118

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 18