wuste ontwikkeling en beheer. Kennis en inzicht omtrent de gevolgen van bepaalde veranderin gen geven de mogelijkheid sturend in te grijpen. Zo kunnen binnen het kader van veranderingen kwaliteiten worden behouden en versterkt, zo mogelijk zelfs worden ontwikkeld. Ook nieuwe activiteiten met hun eigen verschijningsvorm en nieuwe functies in het landelijk gebied kun nen hun eigen bijdrage leveren aan identiteit en herkenbaarheid van het landschap. Bij het waarneembaar maken van de functies en rela ties, die het karakter van het landschap bepalen of die in de toekomst een rol zullen spelen, zijn een aantal uitgangspunten te onderscheiden. Enkele hiervan zijn. de samenhang en wederzijdse beïnvloeding die bestaan tussen bodem, reliëf, waterhuis houding, klimaat met de daarbij behorende flora en fauna en het bodemgebruik; de identiteit van het landschap, d.w.z. de min of meer permanente kenmerkende eigenschappen, die een bepaald gebied on derscheiden van andere; de mogelijkheid tot integratie van verschil lende functies die een landschap biedt en die mede de waarde van het landschap be palen. Ontwikkeling landbouw Het beleid zal echter niet alleen gericht moeten zijn op het handhaven van bepaalde oude cul tuurlandschappen en/of het reconstrueren van historische landschappen. Het zal tevens gericht moeten zijn op het ontwikkelen van nieuwe landschappen met een eigen identiteit. Dit kan er o.m. toe leiden, dat ook in grootschalige landbouwgebieden een landschap kan ontstaan, dat als „karakteristiek" wordt ervaren. Bijzondere aandacht moet worden gegeven aan de zorgvuldige begeleiding van intensieve vor men van agrarische produktie. Bij de land schappelijke inpassing van bedrijven met inten sieve veehouderij dient er naar te worden ge streefd een al te sterke concentratie te voor komen, dit in tegenstelling tot de glastuinbouw. Daarbij dient te worden uitgegaan van de land schappelijke gegevenheden. Daarnaast is duidelijk, dat de architectuur en de situering van landbouwbedrijfsgebouwen evenals de beplanting er omheen meer aan dacht zullen moeten hebben dan tot heden vaak het geval was. Planvorming De landschappelijke consequenties dienen in een vroeg stadium bij de planvorming te worden betrokken. Het is daaromniet voldoende de 120 landschappelijke vormgeving alléén bij de voor bereiding en uitvoering van concrete projecten mee te laten spelen. Reeds bij het ontwerpen van streek- en bestemmingsplannen en bij het opstellen van nationale beleidsnota's dient het landschap aan de orde te komen. Dit geldt voor zowel de formulering van uitgangspunten, als voor de betrokkenheid bij de planvorming van objecten van rijk, provincies en gemeenten. Overigens zal bij de inrichting van landelijke gebieden een landschapsplan onontbeerlijk zijn. Het landschapsplan moet dan ook in de in voorbereiding zijnde Landinrichtingswet de plaats behouden, die het in de Ruilverkave- lingswet reeds heeft verkregen. @®@Dï)(o]® 27 aprilI mei 1977 Gauss-herdenking te Braunsweig (West-Duitsland). 6 mei 1977 Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie. Voordracht van dr. ir. G. H. Ligterink over het wetenschappelijk onderzoek aan de Afdeling der Geodesie en een rondleiding door het gebouw. 12—13 mei 1977 Nederlandse Vereniging voor Geodesie. Congres over „Onderzoek in de geodesie in Nederland". Schermerhorn-hall van het ITC te Enschede. 16—17 mei 1977 Technische Akademie Wuppertal. Seminar „Luft- bildinterpretation und Fernerkundung in der Re- gionalplanung". 23—28 mei 1977 International Association of Geodesy. Interna tional symposium on „Electromagnetic distance measurement and the influence of atmospheric refraction". The International Agricultural Cen tre, 11 Lawickse Allee, Wageningen. 26 mei 1977 Deutsche Geodatische Kommission. 25-Jahrfeier im Plenarsaal der Bayerischen Akademie der Wissenschaften in Miinchen. 3 juni 1977 Vereniging van Landmeetkundigen. Excursie, in het kader van het 30-jarig bestaan van de ver eniging, naar de metrobouw in Amsterdam. 8—9 juni 1977 Nederlands Genootschap voor Landmeetkunde. Studiedagen over netwerkplanning. Technische Hogeschool Eindhoven. 1 en 2 september 1977 Nederlandse Vereniging voor Fotonica. Sympo sium „Luchtwaameming". Aula TH, Mekelweg, Delft. 510 september 1977 Photogrammetrische Woche te Stuttgart. 2129 september 1977 Tentoonstelling „Het Instrument". RAI-gebouw te Amsterdam. 27—28 oktober 1977 NGL-congres. Jaarbeurs Congrescentrum te Utrecht.

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 20