ker 'praten', waardoor bijvoorbeeld een grote zekerheid tegen het maken van invoer- en pro cedurefouten wordt verkregen. Tevens ontstaat de mogelijkheid een omvangrijke uitvoer door middel van tussenteksten gemakkelijk teruglees baar te maken, hetgeen de noodzaak van veel vuldige 'tussenstops' opheft. Al met al is het niet zinvol te beknibbelen op de tekstmogelijk heden en moet daarom, volgens mijn ervaring, de kleine uitvoering van de SR-60 worden af geraden. Zoals in de kop vermeld, zou ik de SR-60 een typische gebruikersmachine willen noemen. De display is groot, zeer goed leesbaar en ook tekst, tot een maximum van 20 posities, kan in het venster worden weergegeven. De machi ne is voorzien van een verrukkelijk stille prin ter, echt wat je noemt 'milieu-vriendelijk'. Pro gramma's worden (behalve via het toetsenbord, natuurlijk) door magneetkaarten ingevoerd. Bij de 1920-stappen-versie brengt dit wel enig kaartinvoergedoe mee, en een automatische volgordebewaking zou in dit verband wel aar dig zijn geweest. De machine werkt in zijn arithmetische verrich tingen algebraïsch, wat er ongeveer op neerkomt dat formules zoals ze op papier staan, met haakjes en al, in de machine kunnen worden ingevoerd. Die haakjesinvoer kost natuurlijk wel tijd, en mijn ervaring is dat deze reken- conventie niet zo snel is bij het invoeren als RPN (zie Hewlett Packard 9815A). Daar staat tegenover dat ik een algebraïsche notatie toch wel 'natuurlijker' vind dan RPN. De verschillen zijn wat mij betreft, marginaal. (Zelf werk ik met beide afwisselend; ook geen probleem). De rekennauwkeurigheid, alsook de nauwkeurig heid van de ingebouwde functies, is voorbeeldig. Programmeerbaarheid De programmeerbaarheid van de SR-60 zou ik voldoende willen noemen, niet meer dan dat. Het lijkt mij verstandig eerst te verklaren wat ik versta onder 'programmeerbaarheid'. Ik be doel hiermee de mate waarin de machine is voorzien van de volgende bouwstenen voor pro grammaconstructie: a. functies; b. tests, bepalend voor voorwaardelijke spron gen, hiermee zijn constructies mogelijk in de zin van: 'indien dit, dan anders 105 SR-60 (Texas Instruments).

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 5