berg invers vermenigvuldigend op (INV PROD), d.w.z. delend. Bovendien kunnen al deze opbergmanieren zo wel direct als indirect worden uitgevoerd (zie onder e). ad h. Lussen: Geen. Ik vind dit wel een tekort koming. Lussen zijn bijzonder nuttige elementen bij de constructie van iteratieve programma's (de favoriete 'bouwwijze' voor kleine program matuur). Ze kunnen wel door middel van soft ware geconstrueerd worden, maar dat vergt ex tra datageheugens en programmastappen. Zelfs moderne pocketapparaten hebben erg vaak één hardwired in de elektronica mee 'ingebak ken') lusconstructie. Redigeerbaarlieid De redigeerbaarheid van de SR-60 is gewoon goed. Prettig is dat bij het teruglezen van een programma niet alleen het stapnummer, maar ook de code van de instructie zelf in de display verschijnt. Stappen tussenvoegen, uitvegen of vervangen kan zonder complicaties gebeuren. Rekenconventie De rekenconventie is (pseudo-) algebraïsch. 'Pseudo' is een toevoeging van mij en slaat op het feit dat V4 moet worden geformuleerd als 4Vx, sin 30° als 30 SIN, en nog zo een paar dingen. De machine kan tot 11 onafgemaakte bewerkingen 'opzouten' (haakjes 10 diep), wat voor de gewone sterveling gelijk is aan onbe perkt. W erksnelheid De werksnelheid van de SR-60 is ronduit la.ag. Hij blijkt zelfs aanzienlijk langzamer dan zijn 'pocketbroertje', de SR-52. Of men dit als een bezwaar ziet, hangt van een aantal zaken af, deels subjectieve en deels feitelijke. Zo is bij voorbeeld de irritatie-minimumsnelheid' sterk afhankelijk van het soort programma dat men op de machine laat draaien. In veel technische toepassingen zullen programma's doorgaans zijn opgebouwd uit relatief korte rekensegmenten, afgewisseld met in- en uitvoerstops. De geringe werksnelheid blijft dan goeddeels onopge merkt, doordat de dialoog een veelvoud kost van de tijd die voor het eigenlijke rekenen no dig is. Even terzijde: ik acht dit een principieel verschil tussen kleine en grote rekenautomaten. Bij grote rekenautomaten zijn de te verwerken problemen dermate 'onmenselijk' groot dat de bouwwijze van software zich vanzelf meer gaat richten op de machine dan op de operator. Een van de makkelijk herkenbare consequenties daarvan is een omvangrijke, massieve invoer- procedure. Bij relatief kleine problemen ont breekt de noodzaak van een dergelijke concen tratie ten enenmale. Het is zelfs veel zinvoller dat de (deskundige!!) operator even doormij mert over wat hij aan het doen is, dan dat hij zou proberen in de tussentijd iets anders te doen. Het zijn dergelijke factoren die aan de werksnelheid een in elk geval geringere bete kenis geven dan bij 'echte' computers. Als vergelijkingsbasis voor de werksnelheid van de machines zijn twee eenvoudige programma's geconstrueerd. Het ene is eenvoudig het lezen van een leeg programma ter lengte van 1000 stappen. Het andere is een eenvoudige lus: het optellen van honderd keer één, waarbij telkens getest wordt of de som al honderd is. Blijkt dit het geval, dan is de berekening klaar. De ver werkingstijden voor deze beide programma's zijn bij de SR-60 respectievelijk 30 en 50 se conden. Extern opslagmedium Zowel voor data als voor programma's funge ren magneetkaarten als (enig) extern opslag medium. Verdere bijzonderheden Een zeer bruikbare bijzonderheid van de SR-60 is de ingebouwde 'branch'-mogelijkheid. Dit houdt in dat, na een stop, een programma op maximaal vijf verschillende wijzen kan vervol gen, afhankelijk van het antwoord van de ope rator op de door de machine gestelde vraag. De maximaal vijf verschillende antwoorden (JA, NEE, ONBEKEND, NIET VAN TOEPAS SING, ENTER) worden gegeven door indruk ken van de gewenste der vijf hiertoe beschikba re knoppen. De programmeerwijze bij gebruik van deze vertakkingsmogelijkheid is bondig en elegant. Uiteraard kan een dergelijk 'branching' ook via uitsluitend software-middelen worden gerealiseerd. Ieder antwoord moet dan een cij- ferwaarde krijgen (JA 1, NEE 2, enzo voort) en men dient dan nog heel erg op te passen met de ENTER-situatie. Met het invoe ren van 2 als gevraagde waarde van een vari abele, bedoelt men dan niet NEE. Al met al is de branchvoorziening van de SR-60 een waar devol operatorshulpmiddel, dat een wezenlijk stuk gemak en foutpreventie oplevert. Canon Canola SX-100 en SX-300 Een wat eigenzinnige maar interessante familie (prijs 12.538,incl. BTW, respectievelijk 16.048,— incl. BTW) Van de hier besproken machines zijn deze bei- 107

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 7