de broers de oudsten: in Nederland circa twee jaar op de markt. Ik mag wel zeggen dat deze apparaten in die tijd min of meer outsiders zijn gebleven. Bij nadere kennismaking is dat eigen lijk tamelijk verwonderlijk. De verklaring voor hun betrekkelijke onbekendheid bij ons zal dan ook waarschijnlijk in bepaalde organisatie- en handelsfactoren schuilen. Hoe het ook zij, toen deze machines op de markt verschenen, waren het in technisch opzicht 'voorlopende' appara ten met scherpe prijzen. Nu, twee jaar later, kunnen zij in puur technisch opzicht nog steeds zeer goed mee, en het is overwegend op het punt van bedieningsgemak voor de operator en de programmeur dat men, naar mijn smaak, van een zekere veroudering kan spreken. Uiterlijk zijn de SX-100 en SX-300 moeilijk van elkaar te onderscheiden. Het meest in het oog lopende verschil is het feit dat de SX-100 een invoer heeft voor magneetkaartsoftware, terwijl dit bij de SX-300 gebeurt met een cassette-magneet bandje (tapje, teepje?). Een tweede verschil is dat aan de SX-300 nog heel wat andere appa ratuur 'gehangen' kan worden en aan de SX- 100 niet. Een derde verschil is de mogelijkheid van het insteken van zogenaamde ROM's in de SX-300. Beide machines hebben een basisversie met 500 stappen programmageheugen en 30 dataregisters. Door het (inwendig) aankoppelen van geheugenelementen kunnen deze getallen worden opgevoerd tot 5000 stappen en 500 da taregisters. Voor een redelijke vergelijkbaarheid met de andere, hier besproken, machines, be paal ik mij hier tot de uitvoering 1000 pro grammastappen en 100 dataregisters. Met deze getallen zit men min of meer tussen de TI SR- 60 en de HP 9815A in. De SX-100 en 300 zijn nogal fors uitgevallen apparaten, die men wel onder de arm kan vervoeren, als het maar niet te ver hoeft. De display geeft verschrikkelijk 108 veel cijfertjes te zien (n 3,1415926535898), maar de leesbaarheid van de cijfertjes vind ik niet overweldigend. Verder zitten er in die dis play ook nog controlelampjes; alles bij elkaar is het achter dat ruitje een drukte van belang. De printer van de SX-en zou ik echter een 10 willen geven: hij kan werken op twee papier breedten, is vrijwel geluidloos, kan door mid del van een simpele programma-instructie uit voer in kolommen naast elkaar afdrukken en hij kan behalve alle hoofdletters, een groot aan tal kleine letters en een heel stel symbolen af drukken. Uniek voor een machine in deze klas se. Programmeerbaarheid ad a. functies: zeer goed. Alles is er, zelfs ab solute waarde, integer en fractile (hoewel men die niet direct op het toetsenbord kan vinden). ad b. tests: goed. Er kan getest worden op 0, t4 0 en 0, error toestand en entry. Dit laatste wil zeggen dat een te nemen beslissing afhankelijk kan worden gemaakt van het feit of al dan niet bij de voorafgaande stop data is ingevoerd. Erg gemakkelijk, bij voorbeeld om een machine te melden dat de invoerprocedure beëindigd is. (Op SR-60 en HP 9815A in an dere vorm ook aanwezig). ad c. flags: slecht. De SX-300 heeft geen flags. Enigszins verwarrend is overigens het feit dat het woord FLAG wel voorkomt. Maar daarmee wordt dan bedoeld: LABEL (zie e). ad d. subroutine-bekwaamheden: matig. Sub routines kunnen tot 2 diep worden genest. ad e. adresseermogelijkheden: goed. Sprong- adressen kunnen symbolisch en absoluut worden omschreven. Wel moet gezegd worden, dat de programmeerwijze voor beide alternatieven vol komen verschillend is, wat nogal afbreuk doet aan het programmeergemak. Maar het went on getwijfeld. ad f. aantal labels en ZTBT's: redelijk. Het aantal mogelijke labels bedraagt 256 (dit wil in praktijk zeggen: onbeperkt veel); het aantal ZTBT's is wat krap: 7. ad g. manipulatie van tussenuitkomsten: matig. De dataregisters kunnen worden aangesproken met store, recall en store cumulatief. Vermenig vuldigen en delen in een dataregister behoort niet tot de mogelijkheden. ad h. lussen: geen. Hier kan slechts herhaald worden hetgeen bij de Texas Instruments SR- 60 is gezegd. Redigeerbaarheid De redigeerbaarheid van de SX-300 is goed. SX-300 Canon Canola).

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 8