Instructies kunnen worden tussengevoegd, uit gewist en vervangen. R ekencon ven tie De rekenconventie is (pseudo-) algebraïsch. Het gebruik van haakjes gaat niet verder dan 2 diep, wat wel een beetje weinig is. Toch dient gezegd, dat ik in praktijk zelden geconfronteerd word met de noodzaak om dieper te gaan. W erksnelheid De Canola SX-300 heeft een goede werksnel- heid. Van werkelijk wachten op de machine is bij normale standaardberekeningen geen sprake. De benodigde tijden voor de beide standaard problemen (zie bij werksnelheid SR-60) waren respectievelijk 5 en 10 seconden. Externe opslagmedia Zoals gezegd, werkt de SX-100 met magneet kaarten, de SX-300 met tape-cassette. Beide kunnen zowel voor programmavastlegging als voor het opbergen van data worden gebruikt. De capaciteit van een kaart bedraagt 400 pro grammastappen; de bandjes kunnen afhankelijk van hun lengte, van 1200 tot 5000 programma stappen bevatten. Verdere bijzonderheden Een bijzonderheid van de beide SX'en is nog het feit dat de dataregisters via een simpele in structie vanaf het toetsenbord in tweeën ge splitst kunnen worden, waardoor er opeens twee keer zoveel zijn met een (zeer geringe) af rondingsonnauwkeurigheid voor grote getallen. Dit is één van de voorbeelden waarom ik de SX-en flexibele machines zou willen noemen. Van de SX-300 mag nog het feit genoemd wor den dat zijn mogelijkheden nog kunnen worden uitgebreid door het insteken van een zogenaamd ROM. Zij zijn zeer geschikt voor het onder brengen van speciale kundigheden, zoals ma trixbewerkingen, numerieke analyse of wat voor speciale functies ook. De kundigheden die in een ROM liggen opgeslagen, worden opgeroe pen via de ZTBT's. Vermelding verdient nog het feit dat Canon, volgens eigen mededeling, de bedoeling heeft zijn lijn van calculators zo te vervolgen dat reeds ontwikkelde software op de nieuwe machines kan draaien. Met de SX-100 en 300 is dat inderdaad ook het geval. Hewlett Packard 9815 A het maximum voor een zekere prijs (f 15.463— incl. BTW) De HP 9815A is de machine die zo ongeveer alles kan wat men zou willen verlangen van een apparaat in deze groep. En niet alleen zijn de mogelijkheden van deze machine erg groot, de gebruiker raakt ook op een relatief moeite loze wijze ermee vertrouwd. Een genoegen om ermee te werken. De lezer bedenke wel dat hij nu de program meur aan het woord hoort en niet de simpele operator. Ik wil hiermee zeggen dat de 9815A ten opzichte van de Texas Instruments SR-60 echt niet zoveel voordelen heeft als men alleen maar kant-en-klare programma's wil uitvoeren. Zoals hiervoor al gezegd, beschouw ik die SR- 60 op dit moment als de gebruikersmachine 'par excellence'. HP 9815A Hewlett Packard). 109

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 9