algebraïsche. Deze voordelen liggen op het ge bied van beperking van programmaomvang (besparing van instructies) en economie in het gebruik van datageheugens. Het een en ander houdt in dat de voordelen van RPN alleen wezenlijk bij inderdaad kleine apparaten en hoofdzakelijk bij het programmeren aan de dag treden. Ondanks een jarenlange ervaring met RPN gaat mijn persoonlijke voorkeur toch uit naar een algebraïsche notatie, dat wil zeg gen de schrijfwijze zoals men die vanaf de schoolbanken gewend is (inclusief haakjes). Voor iemand die behoorlijk bedreven is in het schrijven van programma's op beide typen ma chines, is dè grote attractie van RPN-machi- nes de zogenaamde stack. Dit is een aantal dataregisters waarin getallen die vanaf het toet senbord worden ingevoerd, worden bewaard door middel van een simpele ENTER-instruc- tie, tot een maximaal aantal van vier stuks. De stack stapel) gedraagt zich inderdaad als een stapel die van onderen wordt aange vuld en leeggehaald (Last in, First Out ofwel LIFO). Het vervelende is alleen dat ik uit ervaring weet dat op den duur verreweg de meeste programma-ontwerpfouten (en de las tigste om op te sporen) worden gemaakt in manipulaties met deze stack. Vandaar mijn uiteindelijke voorkeur voor een algebraïsche conventie, zeker voor een niet terdege geoefend programmeur. Voor de operateur, dat wil zeg gen de man die het apparaat slechts gebruikt om zijn vaktechnische problemen mee op te lossen, maakt het allemaal niet zoveel uit. Eén ding is wel zeker: op school hebben wij alle maal de algebraïsche conventie geleerd en niet RPN. Het is net als met windsurfen: je leert het heel aardig in een week-end, maar in die twee dagen ga je ook wel vaak „te water". Overigens vind ik persoonlijk dat de heren fabrikanten het wapengekletter hierover maar eens moeten laten verstommen. Wij zijn geen lagere-scholieren en dat is wel ongeveer het niveau waarop deze „problematiek" ligt. Programmageheugen en dataregisters De HP's hebben een programmageheugen van 225 „lijnen" (ik denk dat dit een slechte ver taling uit het Engels is. Bedoeld wordt volgens mij: regels), de TI SR-52 heeft 224 „stappen". Dat die twee getallen gelijk zijn, wil niet zeggen dat de geheugencapaciteit dezelfde is. De HP's zijn namelijk zuiniger met hun ruimte dan de TI. Dit komt doordat de HP's per regel een complete instructie opbergen. Zo wordt bij voorbeeld de opdracht „tel op bij de inhoud 142 De HP-67 en de HP-97 van Hewlett Packard.

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 10