Examen voor Landmeetkundig Ambtenaar A van het Kadaster 1 977 LANDMEETKUNDE Tijd: 3 uur. 1. Beschrijf de regeling van een theodoliet met betrekking tot de eis dat de tweede as lood recht moet staan op de eerste as. 2. a. Wat wordt onder de indexfout bij de me ting van een verticale hoek met een theodoliet verstaan en hoe wordt deze geëlimineerd? b. Wat is de functie van een alhidadeniveau op een theodoliet? c. Is het noodzakelijk dat bij het meten van een verticale hoek de eerste as nauwkeurig verticaal staat? Motiveer uw antwoord. 3. a. Wat wordt onder de lineaire vergroting van een lens verstaan? b. Welke handelingen aan een richtkijker van een theodoliet moet een brildragende waarne mer verrichten om het beeld scherp te houden als hij zijn bril zou afzetten? 4. Op welke wijze wordt bij de detailmeting de meting van grenzen, meetlijnen en hoofd meetlijnen gecontroleerd? Licht uw antwoord toe aan de hand van voorbeelden. 5. Welke bezwaren zijn verbonden aan de lengtemeting met de meetband bij meting van lange veelhoeken met lange zijden? Welke voor zorgen dient men te nemen bij de toepassing van deze vorm van lengtemeting teneinde de nauwkeurigheid te vergroten? 6. Gegeven: De bovenstaande veldwerkgege- vens. De hoek waaronder de meetlijnen elkaar snijden in VP 372, is correct weergegeven. De coördinaten van VP 371, 372 en 373 zijn in één veelhoek bepaald en beschikbaar. De ver zekering van VP 372 (KAD.steen met tegel) blijkt in het terrein geheel te zijn verdwenen. VP 371 en VP 373 zijn beide ongestoord aan wezig. Het terrein is open; de verlengden van de gevels zijn alle scherp te bepalen. Alle eigenmaten van de huizen blijken te kloppen met uitzondering van die van de zijgevels van hs.nr. 13. Deze zijn thans 9.90 m. Uit informa tie blijkt dat een van de gevels vernieuwd is. Gevraagd: Beschrijf de handelingen die u ver richt om VP 372 te herstellen als u wel en als u niet over een theodoliet beschikt. 7. Gegeven: Op een binnenplaats, begrensd door de gevels AB, BC, CD, DE en EA, staat een transformatorhuis. De figuur is een afbeel ding daarvan op schaal. Gevraagd: Aan te geven en te beschrijven hoe in het terrein een punt P bepaald wordt dat evenver van de gevels AB en CD is gelegen en dat tevens een afstand van 2x de lengte van BC tot het ontoegankelijke snijpunt van de gevels AB en DC heeft. GROOTTEBEREKENING Tijd: iy2 uur. 1. Gegeven: Van de percelen 2314, 2315 en 2316 zijn de aangegeven maten gemeten en ge controleerd. De hoekpunten P, Q, R en S van perceel 2314 komen voor op hermetingsveld- werk dj. 1940, waarvan de aangegeven maten en gegevens zijn overgenomen. De punten R en S zijn, naar uit controlemetingen is geble- 146 YP3/2 "7"7"

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 14