Ook met overgangsbogen als lemniscaten, kubische parabolen, spiralen en clothoïden vliegen er wel auto's uit de bocht en de wegen die we in de beginjaren hebben uitgezet zijn echt niet onveiliger dan de huidige. Tenslotte zijn de NLF-examens en de HTS-opleiding er gekomen en, toen de middelbare en hogere landmeetkundigen zich bewust werden van hun plaats in het maatschappelijke bestel, het NGL met Geodesia, dat thans voor u ligt. Laat ik nu woordelijk opschrijven hoe de Prof. er 7 jaar geleden over dacht. „Ja, als je oud wordt kijk je vanzelf terug in het verleden en dan is 40 jaar niet eens zo vreselijk oud. Kijk Schrikkema, er zijn wel mensen die het gevoel hebben dat jij en je vrinden de Meetkundige Dienst gesticht heb ben. Ik heb dat wel eens gelezen ergens. Dat is niet helemaal waar. Gesticht is de Meetkun dige Dienst door de samenwerking van de over leden Hoofdingenieur van de Algemene Dienst, de heer Stoel en ondergetekende en van de eveneens overleden toenmalige Directeur-Ge neraal Ringers. Maar gemaakt is de Meetkundige Dienst wel, dat is al gezegd, door jou en door je vrinden. Ja inderdaad, Rietveldt zegt het, ik heb jullie de wei ingestuurd. Natuurlijk niet om te vissen, maar om te meten, landmeten, onder de directe leiding van Fortuin, de toenmalige adjunct hoofdingenieur en met de medewerking van iemand, die ik hierbij toch ook noemen wil, dat is namelijk wijlen Sanders. Ik heb wel eens gezegd van hem hebben jullie eigenlijk land meten geleerd. Door hem en door de samen werking met een groep van mensen, waarvan Disselhof ook al niet meer tot de levenden be hoort, helaas, is bewaarheid waarvoor gestreden werd en waar toen niet iedereen in geloofde, dat er ook buiten het Kadaster fatsoenlijk tech nisch werk mogelijk was. Dat hebben jullie be wezen en daar heeft de Waterstaat enorm veel profijt van gehad. Het was een probleem van de combinatie van landmeetkunde en wat in zicht van hoe een dienst te organiseren dat dit resultaat heeft opgeleverd. Want dat organisa tievermogen dat speelde ook wel een rol. Dat we wel eens mensen de wei instuurden was niet altijd erg makkelijk. Ik herinner me, als ik het goed zie, maar mijn ogen worden slecht, dat ik daar Verlinde zag. Die belde een keer uit Ilpendam op in hoge nood en zei, ja, ik zie er toch geen gat in. Ik ben toen op de trein geklommen en ben naar Ilpendam gegaan en heb dat schip weer van de wal gekregen. Zo is het ook wel eens gegaan. Maar in ieder geval tot aan de oorlog toe heb ik het heel intens en intensief meegemaakt. We hebben Schrikkema ook nog in Delft ge had een tijd, met een paar anderen, om zich in de geheimen van de fotogrammetrie te bekwa men 's winters en 's zomers naar buiten. Ja, en toen heeft Schrikkema nog behoort tot die categorie van mensen, ik weet niet of die nu uitgestorven is, die van het ene beroerde kost huis naar een andere trokken dat wat beter was en waar ik me zo wel eens wilde verhalen van herinner. Ik denk dat je die zelf beter zou kunnen opdis sen en smakelijker vertellen dan dat ik dat kan. Maar in ieder geval, in die tijd is de Meetkundige Dienst zover gekomen en terwijl er aanvankelijk nog wel mensen waren die eigenlijk met die Meetkundige Dienst niet veel te maken wilden hebben, die liever zelf de hoofdpijn hadden van resultaten die niet klop ten, dat was eigenlijk in het begin van de oorlog al praktisch voorbij. Toen beheersten jullie eigenlijk het hele veld en hadden het bewijs geleverd dat in dit opzicht goed georga niseerde specialisatie maatschappelijk zinvol was. Een groot aantal mensen uit die tijd zijn later in allerlei functies terecht gekomen, bij de Meetkundige Dienst en ook wel daar buiten en al deze lieden hebben veel te danken aan diezelfde figuren, die in het begin de Meetkun dige Dienst gemaakt hebben tot wat het op dit ogenblik is, een grote dienst waarover niemand meer piekert of het wel nuttig is dat ie bestaat, waar niemand meer over denkt of die catego rie van mensen in ons maatschappelijk leven een functie moeten hebben of niet. Kijk, de middelbare landmeetkundige in de grote orga nisatie die jij mee opgebouwd hebt staat er als een rots op het ogenblik in ons technisch leven en daar nou laat ik zeggen daar ben ik ook een beetje trots op. Want in het begin was het echt niet zo leuk, daar weet Schrikkema ook alles van. Ik moet dus zeggen gelukgewenst en hartelijk dank voor het bewijs dat je ge leverd hebt dat ik toch gelijk had dank je wel". Ing. E. Schrikkema, gepens. technisch hoofdambtenaar voor bijzondere diensten van de Rijkswaterstaat. 139

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 7