De technicus en de rekenautomaat 2 programmeerbare zakrekenmachines door M. Lachmann, Bouwtechnisch Adviesbureau M. Lach- mann BV te Delft. Datageheugen Wijze van invoer Wijze van uitvoer Prijs Inleiding Zoals ik in het eerste artikel al heb aangekon digd, zal dit artikel handelen over de dwergen onder de rekenautomaten: de programmeer bare zakrekenmachines. Ik zou een program meerbare zakrekenmachine als volgt willen omschrijven: Programmageheugen: 150 a 400 toetsaansla gen 10 a 30 registers via toetsenbord en mag neetkaart display (venster) 1000,— a 2000,— Hoe schetsmatig deze omschrijving ook lijkt, hij voldoet redelijk wèl. Er zijn uiteraard di verse variaties die op deze wijze onvermeld blijven, maar alles wijst erop dat de fabrikan ten bezig zijn een vrij grote overeenstemming te bereiken over de diverse verdere kwalifica ties. Als voorbeeld zou ik het feit willen noemen dat terugleesbaarheid van het programma geheugen (op zijn minst door middel van een soort matrix-identificatie van de toetsen) dui delijk een must is geworden. Ik zie niet hoe enige fabrikant zich hieraan in de toekomst zal kunnen onttrekken. De invoermogelijkheid via magneetkaart acht ik ook essentieel: inbren gen via het toetsenbord is zeer tijdrovend, vooral doordat het risico van foutaanslagen zeer groot is, wat dan weer naderhand lang durige opspoorwerkzaamheden meebrengt. De mate van programmeerbaarheid (omvang en niveau van het bewerkingenrepertoire) varieert van machine tot machine, maar ook hier kan gezegd worden dat binnen de groep, zoals hier boven omschreven, de programmeerbaarheid op zijn minst voldoende is. De enige restrictie die gemaakt moet worden is, dat men natuur lijk niet als technicus een financiële machine moet aanschaffen (die bestaan inderdaad) maar een technisch-wetenschappelijke. De aldus om schreven zakrekenmachine kan beschouwd worden als een soort basisapparaat, waaraan andere kundigheden (tegen meerprijs) kunnen worden toegevoegd. Programmeerbare zakrekenmachines hebben met hun grote broer, de computer, het feit gemeen dat hun bruikbaarheid evenzeer be paald wordt door de aard en kwaliteit van de beschikbare programmatuur als door de merites van de machinerie. Het feit dat pocketappara ten duidelijk stimuleren tot zelfwerkzaamheid op het punt van programma-ontwerp, houdt niet in dat het maken van programma's opeens een sinecure is geworden. Degene die zo'n apparaat aanschaft als een stuk bedrijfsgereed- schap, zal dan ook in eerste instantie aan gewezen zijn op in de handel verkrijgbare vak gerichte programma's. Op dit moment zijn er drie zakrekenapparaten op de markt die aan de twee hier gestelde eisen voldoen: de Texas Instruments SR-52 (prijs: 849,—, incl. BTW) de Hewlett Packard HP-67 (prijs: 1.877,—, incl. BTW) de Hewlett Packard HP-97 (prijs: 3.153,—, incl. BTW) De HP-97 is een apparaat dat te groot is om in je zak te steken, en mag daarom eigenlijk niet de naam „zakrekenmachine" dragen. An- Dit artikel is een bewerking van de artikelen „De bouwtechnicus en de rekenautomaat /I en 3", die in het decembernummer (1976) en het februari nummer (1977) van het Polytechnisch Tijdschrift /B zijn verschenen. 140

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 8