Neem meteen Geotechniek voor: Geotechniek Hoe ziet u de toekomst van de geodetisch ingenieur? De toekomst van de geodetisch ingenieur ziet er rooskleurig uit. Er zijn thans meer banen beschikbaar dan er afgestudeerden zijn. De banen op het gebied van de landmeetkunde worden in aantal wat geringer. Daartegenover staat dat op de gebieden, waarop onze studie is uitgebreid (bijvoorbeeld gemeentelijk grond bedrijf), veel meer geodeten een betrekking vinden. Deze ontwikkeling kan overigens al leen worden gecontinueerd als op deze nieuwe gebieden behoorlijk onderzoek wordt verricht. Daarnaast is het van veel belang dat andere landmeetkundige opleidingen op hoger en mid delbaar niveau zich op deze nieuwe gebieden gaan oriënteren. Democratisering: positief of negatief? De democratisering aan de Universiteiten en Hogescholen heeft positieve en negatieve kan ten. Uiteraard is hierover veel gepubliceerd. Po sitief is het feit dat de verantwoordelijkheid bij het hele personeel is komen te liggen, waar door de motivering enorm is gestegen. Nadelig werkt de enorme papierwinkel die de demo cratisering met zich mee heeft gebracht. Einde loze vergaderingen, waarin iedereen over alles mee wil praten. Wat dit laatste betreft komen wij langzamerhand weer op de goede weg. Per soonlijk ervaar ik de democratisering als zeer positief. Vindt u het jammer dat het decorum rond de hoogleraren is afgeschaft (toga's e.d.)? Universiteiten en Hogescholen waren bolwer ken van traditie. Dit bleek naar buiten in het decorum dat ten toon werd gespreid. Intern betekende dit een enorme afstand tussen de docenten, de wetenschappelijke staf en de stu denten. De democratisering heeft hier radicaal een einde aan gemaakt. Deze afstand komt men ook enigszins tegen in de geodetische be roepspraktijk. Een symptoom is bijvoorbeeld de gescheiden wegen die de geodetisch inge nieurs en de andere landmeetkundigen in ver enigingsverband gaan. Het liefst zou ik zien dat de NVG en het NGL worden gecombi neerd tot één vereniging. Er is aan de Universiteiten een vermaatschap- pelijkingsproces gekomen, dat volstrekt logisch is, gezien de enorme aantallen studenten uit alle lagen van de bevolking. Het spijt mij niet dat het decorum grotendeels is afgeschaft. Het was een symptoom van de oude traditionele universiteit. Dit tijdperk ligt voorgoed achter ons. Bij een veranderingsproces wil de slinger soms nog wel eens te ver doorslaan. Omdat hoogleraren nu niet meer in bestuurlijke zin de dienst uitmaken op de Hogeschool is veel van het overleg met collega's van andere afdelingen verdwenen. Van oudere collega's hoorde ik wel dat dit overleg stimulerend werkte op het on derwijs en onderzoek. Wij zullen wegen moe ten vinden om dit isolement (dat vooral voor onze zeer kleine Afdeling geldt) te doorbreken. Bent u een gelukkig mens? Zeker, zowel in mijn privéleven als in mijn werk. Voor wat dit laatste betreft beoefen ik een beroep dat mij van jongs af aan heeft ge fascineerd. Wij zijn verhuisd naar een prachtig nieuw laboratorium, waarin de werkomstandig heden ideaal zijn. Over de verhouding met de staf en de studenten ben ik zeer tevreden. Wat kan een mens nog meer wensen. Situatiemetingen Hoogtemetingen Kabel- en leidingregistratie Kaarteren Berekenen en uitzetten Herengracht 3b, Den Haag Telefoon 070- 651650* Spui 13, Amsterdam Telefoon 020-24 0634 180

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 20