Opgaven met landmeetkundige inslag Na december 1971 zijn in ons tijdschrift geen „opgaven met landmeetkundige inslag" meer gepubliceerd. Sindsdien ontbreekt de verse kluif voor de fanatieke rekenaars. Getuige de verzoeken aan de redactie, wordt dit als een gemis gezien. Aan het verzorgen van een der gelijke rubriek is veel werk verbonden en is een grote kennis van zaken vereist. Het is daarom voor de redactie niet eenvoudig ge weest iemand te vinden die bereid was deze taak op zich te nemen. Des te groter is haar vreugde nu de heer Karssenberg, leraar aan het CTO van het Kadaster, deze taak in de toe komst wil vervullen. In het vervolg zullen dus weer regelmatig opgaven in ons tijdschrift ge publiceerd worden. Daar Geodesia wordt ge lezen door landmeetkundigen op verschillende kennisniveaus, zal gepoogd worden meer en minder moeilijke opgaven te publiceren, zodat er voor iedereen de mogelijkheid is zijn reken- knobbel op te poetsen. We wensen de reke naars veel plezier met de heropende rubriek. De redactie. Opgave 1: Men wil de oppervlakte van ABCDE kennen. De opmeting voor dit doel stelt de landmeter voor grote problemen omdat het terrein vol hindernissen blijkt te zijn. Daarom werd beslo ten het hulppunt H in de meting te betrekken en is een meting uitgevoerd als in nevenstaande meetschets is weergegeven. Bereken de oppervlakte van ABCDE. Opgave 1001: AT en BT zijn cirkelbogen, die raken aan AD resp. BE. T is het gemeenschappelijk raak punt van de beide bogen. Bereken de stralen r en R van resp. AT en BT als verder nog ge- eist wordt, dat het verschil tussen r en R zo klein mogelijk is. Opgave 1 kan worden beschouwd als een op gave van het niveau CTO - LAA, terwijl op gave 1001 in eerste instantie gericht is op HTS-niveau. Wel kan ik nog opmerken, dat opgave 1001 een oplossing toelaat waarvoor kennis van de CTO-stof voldoende is. Ook in het vervolg zal ik proberen tegelijker tijd twee opgaven te publiceren, waarbij de op- /\v ro co oo T C 181

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 21