De nieuwe HAROPEN-digitaliseerapparatuur door Herbert Till, directeur van Hagen Systeme GmbH te Frankfurt. Bij de grafische informatieverwerking hebben elektronische coördinatenlezers in steeds toe nemende mate hun onmisbaarheid bewezen. Naast het oplossen van zuivere meetproblemen bleek in de praktijk de toepassingsmogelijkheid van de zg. menu-techniek; d.w.z. dat bij de besturing van programma's in computers via het digitaliseersysteem beslissingen kunnen worden genomen, alsmede een dialoog tussen computer en operateur mogelijk is. Door de menu-techniek kunnen met betrekkelijk kleine programma's problemen worden opgelost, waarvoor zonder deze digitaliseerapparaten gi gantische programma's met talrijke vertakkin gen nodig zouden zijn. Hoe luiden de criteria bij de beoordeling van digitaliseerapparaten? Terwijl voor de exacte opname van grafieken een elektronische en mechanische precisie van de apparatuur nodig is gelijk aan die van positionering van een sen sor met de hand of daar nog bovenuit gaat, is voor een menuveld een nauwkeurigheid van millimeters of zelfs van centimeters voldoende. Zuivere menuveldbewerkingen worden dan ook meestal met zg. „tabletts" verricht; voor digi taliseren van plattegronden, kaarten, werktuig kundige tekeningen e.d. stelt men overeenkom stig hogere eisen aan de nauwkeurigheid en de betrouwbaarheid van het apparaat. Nog een criterium voor de geschiktheid van een digitiser is het bedieningsgemak. Dit wordt ten zeerste bepaald door het rekening houden met ergono mische eisen. Om maar de belangrijkste eisen te noemen, de operateur moet in een niet ver moeiende lichaamshouding kunnen werken, met een ongecompliceerde en lichte bediening van de sensor, met de mogelijkheid om het werk op ieder moment en op iedere plek van het meetveld te kunnen onderbreken. Economische overwegingen vormen een ver dere belangrijke factor bij de beoordeling. Hieronder valt naast de aanschaffingsprijs in de eerste plaats de mogelijkheid van een appa raat om te worden aangepast aan de meetpro blemen van de betreffende gebruiker. Het is niet zinvol om een apparaat met overbodige functies aan te schaffen en voor die functies ook te betalen. Eveneens dient te worden be keken, welke taken door een eventueel reeds aanwezige rekenautomaat met behulp van naar verhouding eenvoudige programma's kunnen worden verricht, in plaats van door hardware opties van het digitaliseerapparaat. De economie van een apparaat wordt voorts verregaand bepaald door zijn technische be trouwbaarheid, bedrijfszekerheid en gemakke lijk onderhoud. Deze gezichtspunten gelden evenzeer voor de keuze en investering bij het aansluiten van randapparatuur. Bij het digitaliseren van grafische voorstellin gen, vooral wanneer de coördinatenparen door uitgebreide getallen of teksten gekenmerkt moeten worden, is een controle van de output vóór de definitieve registratie op de gekozen informatiedrager onontbeerlijk. Daartoe moet er een afdruk op papier of een afbeelding op een beeldscherm komen. Dikwijls is de afdruk Dit artikel is de vertaling van het artikel „Die neuen Digitalisiergerate HAROPEN", dat werd gepubliceerd in „Algemeine Vermessungs-Nach- richten", Heft 2/1977, Seite 65-67. 204 Foto: Tom Kroeze.

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 16