op een telexmachine voldoende, zulks gekop peld aan de registratie in ponsband. Een cor rectie achteraf is dan slechts mogelijk door het kenmerken van de foutieve regel, en het op nieuw registreren van de gecorrigeerde regel, met daarna een verwijdering van de foutieve regels door de computer die de gegevens ver der moet verwerken. Meer gemak en onmiddellijke correctiemoge lijkheid bieden alfanumerieke displays en beeldschermen. De hierbij noodzakelijke „key- board"-functies kunnen door aan het probleem aangepaste menuvelden op het meetvlak wor den verricht. Grafische beeldschermen maken bovendien een grafische voorstelling van de gedigitaliseerde gedeelten mogelijk en daardoor geven zij de mogelijkheid van nog verdergaande controle en foutencorrectie. Hoe voldoet de nieuwe HAROPEN-generatie aan de bovenvermelde eisen? Alle modellen van de HAROPEN-serie werken, evenals van de voorgaande, volgens het beproefde capaci- tieve meetsysteem. Door de toepassing van de modernste elektronica samen met het preciese op een maatvaste drager gespannen meetraster wordt een hoge meetnauwkeurigheid bereikt. Deze bedraagt 0,1 mm, waarbij desgewenst in 0,1 of in 0,01 mm kan worden geregistreerd. Ondanks de kostbare techniek van dit meet systeem kunnen de apparaten worden aan geboden tegen prijzen die die van „tabletts" weinig te boven gaan. De apparaten zijn uiterst compact en gemakkelijk te bedienen. Als meetoppervlak zijn voorlopig de formaten 360 x 440 mm, Al en A0 beschikbaar, die nog zijn uitgebreid met een strook voor het bevesti gen van vrij te formuleren of vaste menu- velden. Alle modellen kunnen desgewenst op fraaie, in hoogte en helling verstelbare onderstellen wor den geleverd, maar ook op reeds aanwezige bureaus en werktafels worden gelegd, waarbij ze ook in schuine stand kunnen worden gezet met behulp van een uitklapbare steun. Meetvlak en bedieningsgedeelte vormen één vlak, zodat ook grotere tekeningen er zonder moeilijkheden kunnen worden opgelegd en worden gedigitaliseerd. Als sensor is er in de standaarduitvoering een zg. PEN, een balpenachtige stifthouder, die van een scherp geslepen metalen stift of van een gewone balpenvulling is voorzien. De af zonderlijke metingen worden door een zeer lichte druk tot stand gebracht. Verder is het mogelijk om een sensor in de vorm van een meetloep met een dradenkruis naar keuze te krijgen. Geheel nieuw is de com binatie van de meetloep met een toetsenbord in één frame, dat qua afmetingen ongeveer met een zakrekenmachine overeenkomt. Voor lopig wordt aan 16 toetsen gedacht, waarbij er vier voor het registreren van metingen kunnen dienen, met gelijkertijd uitvoer van verschil lende, doch vrij te kiezen kentekens. De overige toetsen kunnen van tekens naar keuze worden voorzien. Vooral de meetloep-sensor zal wel bijzonder interessant zijn voor landmeetkundig werk, echter ook voor andere toepassingen. Het basisapparaat van de nieuwe HAROPEN is beperkt tot de zuivere meetfunctie en kan via in serie vervaardigde genormaliseerde adap ters aan iedere moderne rekenautomaat worden aangesloten. De on-line informatieoverdracht naar de rekenautomaat wordt door een akoes tisch signaal bevestigd. Een ander akoestisch signaal waarschuwt voor foutieve metingen etc. De uitvoer geschiedt in ASCII-code. Tot de standaardopties behoren naast de ge normaliseerde interfaces een doorlichtvoorzie ning, toetsenborden, een papiertransport voor originelen op rollen en het reeds genoemde stalen onderstel. Foto: Tom Kroeze. 205

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 17