Als standaardfuncties zijn te leveren: nulpuntverschuiving; verschaling voor beide assen; assenverwisseling; continue meting met gekozen tijdinterval len; continue meting met gekozen weginterval- len per as of voor beide assen; een voor- en terugwaartstellende event- counter met mogelijkheid van preset ting een menuveld met omvang naar keuze; wijziging van uitvoercode en formaat; vorming van voorafbepaalde regels of blok ken met commentaar. (De fabrikant tekent hierbij aan, dat enkele van deze functies pas tegen het eind van 1977 leverbaar zullen zijn. Ze kunnen dan echter gemakkelijk in eventueel reeds geleverde instru menten worden ingebouwd). Voor de uitvoer bij off-line werken zijn lever baar: bandponsers; kaartenponsers; magneetbandcassettes van het type Philips of 3-M; industriecompatibele magneetbanden; telex of andere afdrukeenheden. De mogelijke uitvoeringen worden gecomple teerd door alfanumerieke displays en grafi sche beeldbuizen. Bij de keuze van dergelijke apparatuur van ander fabrikaat komen uitslui tend beproefde fabrikaten in aanmerking. Tenslotte moet op het gemakkelijke onderhoud van de HAROPEN worden gewezen, hetgeen bijzonder belangrijk is. Alle elektronische com ponenten zijn gemakkelijk bereikbaar en door de toepassing van stekerverbindingen eenvou dig uit te wisselen. Door de toepassing van microprocessors zijn ook achteraf nog functieuitbreidingen en aan sluiting van extra randapparaten etc. zonder veel moeite uit te voeren. Bij de beoordeling van de in dit artikel slechts onvolledig te beschrijven eigenschappen en mogelijkheden van de nieuwe HAROPEN- apparaten is de buitengewone toepasbaarheid op alle gebieden van de geometrische infor matieverwerking, vooral in verband met de hoge eisen die de landmeetkunde stelt, reeds buiten kijf. Zij vormen tevens het eerste pro- dukt van deze soort van Westeuropese origine en produktie, dat de vergelijking met de tot dusverre dominerende bijna uitsluitend uit Amerika afkomstige concurrenten niet behoeft te vrezen. Ontwerpregeling tot herinrichting Oost-Groningen en Gronings-Drentse Veenkoloniën aanvaard De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft 22 juni 1977 het wetsontwerp Regelen met be trekking tot herinrichting van Oost-Groningen en de Gronings-Drentse Veenkoloniën aan vaard. Minister mr. A. van der Stee (Landbouw en Visserij) zal optreden als eerst verantwoor delijke voor de uitvoering. Zijn ambtgenoot van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening zal verantwoordelijk zijn voor de coördinatie. „Landbouw" terecht primair verantwoordelijk voor de uitvoering «We moeten heel duidelijk onderscheiden de verantwoordelijkheden van de eerst-verantwoor- delijke voor dit wetsontwerp en die van de co- ordinerende minister. In een bedrijf berusten beide bij een directeur, maar niet hier. De mi nister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening is verantwoordelijk voor de coördi natie van de ruimtelijke claims. Hij beslist ech ter niet op de verschillende beleidsterreinen. Omdat het hier gaat om belangen van velerlei aard, betrekking hebbend op de inrichting van het landelijke gebied - waarbij de landbouw verreweg de belangrijkste rol speelt is hier „Landbouw" de eerste verantwoordelijke. De rol van coördinerend bewindsman en die van primair verantwoordelijke behoort niet in Een teller die kan op- en aflopen; met de moge lijkheid van op nul stellen. 206

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 18