DISCUSSIEDAGEN OYER TACHYMETRIE De Contactgroep Geodesie van SAW/SOAG*) hield rond de jaarwisseling binnen overheids diensten een enquête onder een groep gebrui kers van elektro-optische afstandmeters. Uit dit onderzoek bleek dat het onderwerp tachymetrie sterk in de belangstelling staat. Alle geënquêteerde diensten achtten uitwisseling van kennis, ervaring en programmatuur wense lijk. Voor hen organiseerde de contactgroep op 23 maart in Arnhem een bijeenkomst, waaraan 48 medewerkers van 34 overheidsdiensten deel namen. Hoewel ook diensten, die nog geen afstandmeter bezitten belangstelling toonden, werd het overleg om praktische redenen tot ge bruikers van tachymeters beperkt. De discussies over het onderwerp werden met een viertal voordrachten ingeleid: Tachymetrie algemeen, door ir. H. W. van der Zijpp, Rijksdienst van de IJsselmeer- polders; Zelfregistrerende opname en verwerking in een computercentrum, door ir. J. de Boer, Publieke Werken Amsterdam; Zelfregistrerende opname en verwerking met tafelcomputer en langzame tekentafel, door E. A. Janssen, Publieke Werken Oss; Niet-zelfregistrerende opname, door ing. J. B. Smit, Provinciale Waterstaat van Zee land. Naar aanleiding van deze voordrachten en van uit de onder de deelnemers aanwezige ervaring en vragen ontstonden veelzijdige en levendige discussies. Deze namen onverwacht veel tijd in beslag, zodat het noodzakelijk bleek een tweede bijeenkomst te houden om de discussies te kun nen afronden en conclusies te kunnen trekken. Deze tweede bijeenkomst vond op 24 mei in Oss plaats en werd bijgewoond door 38 land meetkundigen van 25 overheidsdiensten. Er werd begonnen met een viertal korte demon straties van tachymetrische opname en verwer- king. Deze demonstraties werden met appara tuur van drie verschillende diensten uitgevoerd en toonden: Het opnemen en uitzetten met een zelf registrerende tachymeter; Het kaarteren met behulp van een plotter, gekoppeld aan een tafelcomputer; Het opnemen met een niet-registrerende tachymeter, met gebruikmaking van een codeersysteem; Het verwerken van de hiervoor bedoelde, met de hand genoteerde, meting op een programmeerbare tafelrekenmachine. De demonstraties werkten verhelderend ten aanzien van bepaalde facetten van de tachy metrie en leidden opnieuw tot discussies en bezinning op toepassingen en methoden. Vervolgens bogen de deelnemers zich over een aantal door de Contactgroep Geodesie gefor muleerde vragen, die betrekking hadden op voortgezet overleg over apparatuur, toepassin gen en methoden, uitwisseling en ontwikkeling van programmatuur en de vorm waarin voort gezet overleg, indien gewenst, zal kunnen plaatsvinden. De deelnemers kwamen tot de conclusie dat voortgezet overleg, vooral in kleine groepen met gelijke interesse, zinvol en gewenst is. Er is naar hun mening behoefte aan gedetailleerde informatie over de stand van zaken bij andere diensten, de kennis die daar aanwezig is, de problemen die men ont moette, de kosten, de organisatie en honore ring van de meetploeg enz. Deze informatie dient te worden verzameld en in ruime kring te worden verspreid, ook onder diensten die nog geen tachymetrie toepassen, maar invoe ring overwegen. De informatie kan individuele samenwerking en kennisuitwisseling bevorde ren, een vorm die de deelnemers het meest zinvol achten. Er is besloten dat de contactgroep, samen met 4 deelnemers aan de discussiedagen, zich zal beraden op de uitvoering van de conclusies en suggesties. Een van de belangrijke zaken die moet worden bezien is het kader waarbinnen zal worden ge werkt: is dat de SAW/SOAG, of kan dat ook een vereniging zijn als de Nederlandse Vereni ging voor Geodesie of het Nederlands Genoot schap voor Landmeetkunde? Het leek de deelnemers aan de discussiedagen van belang om door de publikatie van dit ver slag overige geïnteresseerden te informeren. Ing. B. T. van Miltenburg 218 Zie B. T. van Miltenburg, Organisatie van de samenwerking bij overheidsautomatisering, Geo- desia 1977-2, blz. 53 e.v. De Contactgroep Geodesie bestaat uit ir. H. Riet veld (voorz.), ing. B. T. van Miltenburg (secr.), ir. J. de Boer en ing. K. de Blaey (lid), ir. H. W. van der Zijpp (waarnemer).

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 30