4. MZDV££5P/£P//V6 3 ff£ff£HE/V£ C./A/rEff£AT/E door prof. drs. D. Eckhart. In enkele artikelen, waarvan dit het tweede vormt, wordt gestalte gegeven aan enige basis-gedachten over het begrip Remote Sensing. Het is de bedoeling dat hierbij plaatje en praatje tot een onlos makelijk geheel verweven zullen worden. Deze presentaties zijn mogelijk geworden door de Dienst Informatieverwerking van de Rijkswater staat. De heer AJ. van den Hurk is bij ontwerp en samenstelling uiterst behulpzaam geweest. De uiteindelijke vormgeving komt voor rekening van de heer J. R. Luyendijk van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat alsmede voor de redactie en de drukker van Geodesia. Voor deze medewerking geldt mijn bijzondere dank. Dit artikel vindt zijn oorsprong in voordrachten die gegeven zijn in het kader van een KNMI- colloquium en van een bezoek van de minister voor Wetenschapsbeleid aan de NIWARS te Delft. SAMENVATTING Remote Sensing is het waarnemen op afstand. Het betreft een samenstel van technieken die een achttal jaren geleden als groep aandacht kreeg toen ze geleidelijk „gedeclassificeerd" vrijgegeven) werden. Deze technieken wa ren namelijk in laboratoria grotendeels in de USA gelegen voor defensiedoeleinden tot ontwikkeling gebracht. In de militaire sfeer hadden deze technieken hun bruikbaar heid reeds bewezen; verwacht mocht worden dat ze ook in de sfeer van het burgerleven hun nut zouden kunnen bewijzen. Toch kon deze technologie niet voetstoots op genomen worden in de bestaande kaders van wetenschap en toepassing. Enerzijds behoefde de technologie nog aanvullende ontwikkeling om voor de civiele wereld bruikbare gegevens te kunnen opleveren, anderzijds diende de civiele wereld nog theorieën en werkmethoden tot ontwikkeling te brengen teneinde het nieuwe type gegevens te kunnen verwerken. In de volgende paragrafen zal worden in gegaan op de plaats van de aardverspieding met satellieten. Vervolgens zal een globale aan duiding gegeven worden van de verschijnselen op het aardoppervlak waarover gegevens wor den ingezameld; enige technische en theore tische aspecten van de gegevensverwerking en gegevensoverdracht zullen eveneens worden belicht. Tot slot zal worden ingegaan op de toepas baarheid van de technieken van aardverspie ding. 192

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 4