Grondaankoop in Zwitserland door buitenlanders (VAN LEX VON MOOS TOT LEX FÜRGLERj door W. Koopmans, oud-ambtenaar van het Kadaster. Niet overal loopt het met problemen inzake grondpolitiek zo dramatisch als bij ons. Zwit serland bijvoorbeeld heeft zijn zaken met be trekking tot de grondpolitiek (zij het dan van andere aard) goed in wetten vastgelegd. Hier onder volgen de belangrijkste regels uit de belangrijkste wet op dit terrein, de Lex Fürgler, die het onderdeel „verwerven van grond door buitenlanders" behandelt. Sedert 1961 werd de werkingssfeer van deze wet telkens opnieuw met enige jaren verlengd. Ook nu weer hebben vorige maand de Nationalrat en Standerat met algemene stemmen de opgeworpen dam tegen de Ausverkauf der Heimat" verstevigd door een verlenging van de wet met vijf jaren (tot 1982). De Lex Fürgler gaat uit van de staatspolitieke overtuiging, dat in beginsel de Zwitserse bodem in Zwitserse handen moet blijven. Men bedenke hierbij dat b.v. in Ober- engadin reeds meer dan een kwart van de bouwgrond in handen van buitenlanders is. Dat baart zorgen. 1. Toestemmingen Het verwerven van grond in Zwitserland door personen, wonende of hun zetel hebbende in het buitenland, vereist de toestemming van de kantonale autoriteit. Met het verwerven van grond wordt gelijkgesteld: a) het verkrijgen van rechten om te bouwen, vruchtgebruik van gronden of woonrechten; b) rechten op koop, voorlopige koop of weder- aankoop van grond, aandelen in het vermogen van rechtspersonen of persoonsverenigingen zonder rechtspersoonlijkheid, wier vermogen geheel of vrijwel geheel uit grond (land) be staat; c) aandelen in beleggingsfondsen betreffende onroerend goed, voorzover deze aandelen niet regelmatig op de markt (beurs) verhandeld worden, en in vermogens van deze strekking; d) andere rechten, die met het verwerven van eigendom van of rechten op grond verband houden, speciaal trustee-zaken, huur- of pacht- contracten en kredietaangelegenheden. Als personen met woonplaats of zetel in het buitenland worden aangemerkt natuurlijke per sonen, die hun woonplaats en rechtspersonen, die hun zetel niet in Zwitserland hebben, kredietwaardige persoonsverenigingen zonder rechtspersoonlijkheid, die hun zetel niet in Zwitserland hebben en rechtspersonen en kredietwaardige persoonsverenigingen zonder rechtspersoonlijkheid, die hun zetel wèl in Zwitserland hebben, maar met beperkte finan ciële deelname van personen zonder woon plaats of zetel in Zwitserland. De omschrijving van de begrippen „woon plaats" en „zetel" zijn gelijk aan de omschrij ving in art. 23 e.v. en 56 van het Zwitserse B.W. Een verblijf in Zwitserland, dat niet met toe stemming van de Vreemdelingenpolitie of uit kracht van een andere bevoegdheid ononder broken meer dan vijf jaar heeft geduurd, geldt niet als woonplaats in Zwitserland. Uitzondering op de regel, dat toestemming voor het verkrijgen van grond nodig is, geldt voor natuurlijke personen, die het recht heb ben zich in Zwitserland te vestigen, wettige erf genamen in het kader van een erfenis, bloed verwanten van de vervreemder in opgaande en nederdalende lijn, alsook hun echtgenoten, en buitenlandse staten en internationale organisa ties van volkenrechtelijke aard, die een in Zwit serland erkend openbaar doel hebben. De vergunning wordt verleend, als de verwer ver het bewijs van zijn bevoegdheid tot ver werven overlegt. Zonder dat bewijs wordt de 248

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 16