vergunning geweigerd. De bevoegdheid is aan nemelijk in de volgende gevallen: a) als de aan te kopen grond in de eerste plaats tot verblijf van de verwerver of zijn gezin dient, de verwerver het op zijn eigen naam verkrijgt en hij, zijn vrouw of zijn min derjarige kinderen, geen ander, tot hetzelfde doel dienend grondstuk in Zwitserland verwor ven hebben en er bovendien één van de vol gende omstandigheden bestaat: bijzonder nauwe zakelijke of andere relaties van de verwerver tot de plaats van het onder havige onroerend goed; een duurzaam verblijf van de verwerver ter plaatse van de te verwerven grond; de ligging van de grond op een plaats, die van het vreemdelingenverkeer afhankelijk is en de vestiging het vreemdelingenverkeer be vordert, vooral in bergstreken; b) als het te verwerven onroerend goed geheel of voor een belangrijk deel de verwerver dien stig is om het te gebruiken als bedrijfsruimte voor een handelsmaatschappij, fabrieksbedrijf of een ander commercieel bedrijf, zonder dat daardoor woonruimte aan zijn bestemming wordt onttrokken; c) als het te verwerven grondstuk de verwerver dienstig is om technische reserves van Zwit serse ondernemingen in Zwitserland zeker te stellen (te beveiligen) m.b.t. buitenlandse ver zekeringsmaatschappijen; d) indien het te verwerven grondstuk ligt in een streek, waar woningnood heerst en als het dient om betaalbare woningen te bouwen, of als het grond betreft met daarop nieuwgebouwde betaalbare („preisgünstigen") woningen; e) als de te verwerven grond uitsluitend dient ten algemene nutte of ten nutte van personeels voorzieningen van bedrijven in de zin van b) en de verwerver (daarom) vrij is van directe be lastingen, lettende op c), d) en e). In elk geval is weigering van een toestemming dwingend voorgeschreven: a) als de betreffende grond ligt buiten een voor bebouwing bestemde zone in de zin van het Bondsrecht; b) in het geval dat het te verwerven grondstuk ligt in een streek, waar de buitenlandse grond eigendom een belangrijke omvang heeft be reikt; c) als het grondstuk ligt in de nabijheid van een belangrijk militair werk en de verwerving gevaarlijk kan zijn voor de militaire veiligheid. Elk jaar bepaalt de Bondsraad de plaatsen, bedoeld bij b). Daarbij worden tevens de ver houdingen tussen woningmarkt en bouwcapa citeit van die streek vastgesteld. Ook stelt de Bondsraad vast, welke de belangrijke militaire werken zijn en de grenzen van het omliggende gebied (de lijsten zijn als bijlagen van het Bondsraadbesluit opgenomen). Elke toestemming kan onder bepaalde voor waarden worden verleend of via gerechtelijke aanzegging. Deze gerechtelijke aanzegging moet in het Grondboek worden opgenomen. Herroeping van een toestemming blijft voor behouden, als de verkoper een aanzegging niet nakomt. 2. Overheid en procédé De bevoegde overheid beslist, onder mede deling aan het kantonale bestuur, of: a) het een buitenlandse staat of een internatio nale volkenrechtelijke organisatie betreft en een in Zwitserland erkend openbaar doel heeft; b) het verwerven van grond in de nabijheid van een belangrijk militair werk de militaire zekerheid in gevaar brengen kan; bevestigt zij de mogelijkheid van dat gevaar, dan wordt toestemming geweigerd en het kantonale be stuur daarvan mededeling gedaan. Elk kanton wijst één of meer ambtenaren aan, speciaal belast met het onderzoek van inge diende bezwaren. Ieder die van ambtswege, beroepsmatig, con tractueel, uit naam van een jurist of van een persoonsvereniging zonder rechtspersoonlijk heid of feitelijk meewerkt aan de voorberei ding, de financiering of aan de afsluiting van zaken betreffende verwerving van grond, is verplicht de bevoegde autoriteit op diens ver langen in te lichten over alle zaken, die voor de toestemmingsplicht of voor de toestemming zelf van belang kunnen zijn, naar beste weten en geweten en c.q. inzage in de boeken, de correspondentie of bijlagen toe te staan en/of deze af te geven. De Bond houdt een statistiek bij van de rechts geldig geworden besluiten en van de daaruit voortspruitende onderhandelingen en wijzigin gen, naar aantal, aard, oppervlak, plaats en waarde, alsmede van de verwerver en ver- vreemder van de gronden. Eveneens moet een statistiek worden bijgehouden van de onder handse wijzigingen tussen in het buitenland wonende verkopers en in Zwitserland wonende verwervers. 249

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 17