3. Civielrechtelijke gevolgen Rechtszaken m.b.t. verwerving, waarvoor toe stemmingsplicht bestaat, blijven onwerkzaam zolang de rechtsgeldige toestemming niet is gegeven. Zij worden nietig door: a) de rechtsgeldige weigering van de toestem ming; b) de rechtsgeldige herroeping van de toestem ming; c) de rechtsgeldige afwijzing van de aanmel ding voor opneming of aantekening van rechten in het Grondboek. Grondboekbeheerder en houder van het Han delsregister wijzen een aanmelding af, indien over de toestemmingsplicht zekerheid bestaat en die toestemming niet is overgelegd. Als over de toestemmingsplicht géén zeker heid bestaat, verwijzen deze ambtenaren de aanmelder naar de tot het geven van toestem ming bevoegde autoriteit en stellen hem een termijn van 30 dagen voor het indienen van een juist toestemmingsverzoek, met de bedrei ging dat de aanmelding afgewezen wordt in het geval dat men de termijn laat verlopen. Wie met voorbedachten rade (art. 2325) een rechtszaak bewerkstelligt betreffende een ver werving, waarvoor toestemming is verleend, zonder die rechtsgeldige toestemming te heb ben verkregen wordt met gevangenis of boete gestraft. Met boete wordt de dader gestraft: a) als hij achteraf nog die toestemming aan vraagt en verkrijgt; b) de oorspronkelijke rechtstoestand zich her stelt voor de ingang van het strafproces; c) onachtzaam handelde. Ook hulp bij deze zaken is strafbaar. Hij die een bevoegde autoriteit over zaken, die voor de plicht tot toestemming of voor die toestemming van belang zijn, onjuiste of on volledige opgaven verstrekt of vergissingen in deze arglistig gebruikt, wordt eveneens gestraft met gevangenis of met boete. Wanneer iemand, die zich in de zin van art. 321 van het Zwitserse Wetboek van Strafrecht niet op zijn beroepsgeheimhouding kan beroe pen, weigert de hem opgelegde plicht tot het geven van inlichtingen enz. te vervullen of indien hij een daaruit voortvloeiende aan hem uitgevaardigd besluit van de bevoegde autori teit niet opvolgt, wordt hij met hechtenis of boete gestraft. 4. Verjaring De strafvervolging verjaart voor overtredingen in de zin van de art.. 2325 in vijf jaar en voor het aflopen van termijnen in zeven jaar. Het hier bedoelde besluit gold tot 31 december 1977 en is door de Bondsraad tot eind 1982 onveranderd verlengd. Er was kritiek; vier kan tons wilden een verlenging voor slechts drie jaar. Door de verlenging heeft de Bondsraad nu volop gelegenheid, een uitgebreide herziening van bovenstaande regels voor te bereiden. 5. Slot De vraag naar Zwitserse grond houdt onver minderd aan. En het aantal „Bewilligungen" is belangrijk. Onder de Lex Von Moos en de (latere) Lex Fiirgler zijn van 1961 tot juni 1976 in totaal 35.352 toestemmingen tot aan koop van grond door personen in het buiten land verleend. De oppervlakte bedroeg 4.311 ha, de totaalprijs 6.779 miljoen Zw. Fr. De cijfers van alle kantons ken ik niet, maar 29.299 verwervingen vielen in de vier kantons Graubünden, Tessino, Waadt en Wallis (met een oppervlakte van 2.346 ha en een prijs van 4.194 miljoen Zw. Fr.). Liefhebbers voor een zomerhuis kunnen in Tes sino terecht. Daar staan duizenden woningen leeg, deels in stadsgebieden, maar ook bij het Lago Maggiore. De huurprijzen zakken daar door ongetwijfeld sterk en een makelaar in onroerend goed aldaar zegt dan ook: Lang som aber sicher wird man in Tessin wieder Italienisch sprechen Bronnen 1. Bundesbeschluss 21.412.41 van 23 maart 1961 met opvolgende veranderingen. 2. Verordnung 211.412.411 van 21 december 1973. 3. Verfugung 211.412.412 van 25 maart 1964 betref fende verwerving van grond in de nabijheid van belangrijke militaire werken. 4. Verordnung van 10 november 1976 betreffende het verwerven van grond in „Orten, deren Wirtschaft von Fremdenverkehr abhangt" (met lijst van die gebieden). 5. Officieel Orgaan Huiseigenaren van 15 maart 1977, National-Zeitung Basel 15 januari 1977 en Bieler Tagblatt 16 maart 1977. 250

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 18