De optimisten hopen nu het nieuwe systeem in de tachtiger jaren te hebben ingevoerd, de pes simisten voorspellen dat het wel 1990 zal wor den. In de wetenschappelijke wereld wordt reeds uitsluitend het metriek stelsel gebruikt. Enkele van mijn familieleden slikken vitaminepillen in 500 mg, de garagehouders pompen de benzine bij liters, de vliegdiensten berekenen de bagage in kg. Op de landkaarten van de N.G.S. prijkt naast de schaal in mijlen de schaal in km. In verschillende staten zijn ook de schoolboeken reeds up-to-date. Het lijkt er dus op dat de nieuwe slogan: „Going metric is no big deal" bewaarheid wordt. W. Koopmans 75 JAAR DE KONINGH Dit jaar bestaat de firma De Koningh B.V. te Arnhem 75 jaar. In 1902 startte de heer G. de Koningh de produktie van optische instrumen ten. Verschillende van zijn eerste instrumenten zijn te bezichtigen in de showroom van de firma. Tot na de Tweede Wereldoorlog hield men zich voornamelijk bezig met de vervaardiging van waterpasinstrumenten en theodolieten, als mede instrumenten voor nautika en fotogram- metrie. Pas later zijn de handelsaktiviteiten sterk uit gebreid door aanverwante goederen in het ver kooppakket op te nemen. De Koningh bestaat thans uit 4 afdelingen. De afdeling Geodesie legt zich toe op de ver koop van: landmeetkundige instrumenten; elektro-optische afstandmeters; coördinatografen; laserapparatuur; meetgereedschappen. Voor service bestaat er intern een nauw con tact met de afdeling Reparatie. Met de afdeling Fijntechniek treedt men in overleg indien het gaat om de vervaardiging van apparatuur voor industriële toepassingen. Deze afdeling ont werpt op verzoek exclusieve constructies. De afdeling Reparatie repareert, justeert en reviseert bovengenoemde geodetische instru menten. Naast de eigen merken Sokkisha, Ertel en MOM worden, eveneens onder volle garan tie, alle andere op de markt verkochte instru menten gerepareerd. De service-auto bezoekt dagelijks en volgens een vastgestelde route de afnemers, om de ene week reparaties op te halen en deze, indien mogelijk, de andere week af te leveren. De afdeling Fijntechniek heeft zich na de Tweede Wereldoorlog omgeschakeld van de fabrikage van landmeetkundige instrumenten naar fijnmechanisch werk voor derden. In op dracht van research- en ontwikkelingsafdelin gen van laboratoria en industriële onderne mingen worden komplete instrumenten en onderdelen vervaardigd voor: medisch-wetenschappelijk onderzoek; lucht- en ruimtevaart; kernfysisch onderzoek; landmeetkunde; milieu-onderzoek; meet- en regeltechniek. In samenwerking met de N.S. is speciale meet apparatuur ontwikkeld voor de spoorwegen in binnen- en buitenland. Tevens worden eigen produkten vervaardigd op het gebied van: bedrukken; merken; coderen. De afdeling Lutine is gespecialiseerd in de ver koop van bedrukkingsapparatuur en codeer- en merkartikelen voor de meest uiteenlopende industriële toepassingen. Door inschakeling van de afdeling Ontwikke ling en Fijntechniek wordt bedrukkingsappara tuur geleverd die geheel is aangepast aan de omstandigheden in ieder bedrijf. Deze appara tuur wordt onder de naam „DEKO" op de markt gebracht. Lutine heeft de alleenvertegenwoordiging voor geheel Europa van vooraanstaande fabrieken op het gebied van codeer- en merkartikelen. In diverse landen van Europa is Lutine reeds meerdere jaren vertegenwoordigd. 263

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 31