NUT VAN KADASTRALE MINUUTPLANS Het nieuwe werk van drs. R. H. J. Klok, „Ar cheologisch reisboek voor Nederland" (1977), verschenen in de reeks Fibula-Van Dishoeck te Haarlem, toont nog eens aan, dat ook de oude minuutplans, behorende bij de oorspron kelijke kadastrale kaarten, van nut kunnen zijn voor de archeologie. De samensteller beveelt vooral aan om voor herkenning van terreinen en monumenten ge bruik te maken van de topografische kaarten 1 25000 en 1 50000. Die zijn heel belang rijk. Meermalen echter heeft hij ook gedeelten van kadastrale minuutplans afgebeeld, met be hulp waarvan men dikwijls de karakteristieke aanleg van het na te speuren gebied, gebouw of monument kan herkennen. Zo bijvoorbeeld de Onstaborg op de dorpswierde Sauwerd (Gr.), welk terrein men met wat moeite in het veld terugvindt. Hij verwijst ook naar de wierde Biessum bij Delfzijl, waarvan men in zijn zeer gedocumen teerd boekwerk de oudste kadastrale situatie afgebeeld ziet. Op het kadastrale minuutplan van Bunschoten (U.) blijkt goed waarneem baar, dat de stegen aan weerszijden van de hoofdstraat direct aansluiten op de binnen- burgwalletjes. Een kaart van de heuvels in Rolde (Dr.) met het hunebed aldaar, opgenomen door de land meter van het kadaster A. van Apken en (in 1833) getekend door C. J. C. Reuven, laat nog duidelijk de situatie ter plaatse zien. Het gaat hier om hunebed D 16 bij Balloo. De schrijver laat op een afdruk van de kadas trale kaart van 1839 zien, hoe fraai daarop het grachtenpatroon van de waterburcht (het slot) Teijlingen te Warmond (Z.-H.) van 1386 uitkomt. Eveneens wijst ons het kadastrale minuutplan van „de Koppelberg", waarop behalve de berg ook de voorhof goed zichtbaar is, op de kas- teelberg bij Dieteren (L.) en geeft een indruk van de oorspronkelijk tot de kasteelberg be horende aanleg. Als men de aftekening in de studie van Klok bekijkt, verschilt de huidige kadastrale situatie niet eens veel van de minuuttoestand volgens het Kadaster van de vorige eeuw. Uit deze enkele voorbeelden blijkt weer eens, dat de oude kadastrale gegevens een goede hulp kunnen zijn ook bij archeologische na speuringen. Aan de archeologische aspecten van het interes sante boek zal elders aandacht moeten worden besteed. M.i. is het dat zeker waard. W. Koop mans (Dc term burgwal wordt nog in 1800 in een pachtbrief van de gemeente gebruikt. Die wal letjes zijn in 1950 bij een herverkaveling ge ëgaliseerd. Zij hadden de functie van perceel scheiding). (Op de heuvel werd in de 18e eeuw nog recht gesproken. Hier vergaderden de leenmannen van de mankamer van Dieteren. Zij hielden zitting „onder de eyck op de kruin 5 oktober 1977 Inaugurale rede van prof. dr. ir. M. J. M. Bogaerts. Aula TH, Delft. 21 oktober 1977 Nederlandse Vereniging voor Kartografie. Karto- grafendag 1977, onderwerp „Atlaskartografie". Geografisch Instituut RU Utrecht, Heidelberg- laan 2, Uithof, Utrecht. 22 oktober 1977 Wolters/Noordhoff. Atlassymposium, onderwerp „De Bosatlas". Hotel Hoog-Brabant, Hoog Ca- tharijne, Utrecht. 27—28 oktober 1977 NGL-congres. Jaarbeurs Congrescentrum te Utrecht. 22 november 1977 Rayonbijeenkomst NGL/NVG te Arnhem. Ir. H. H. Schuringa (KLM-Aerocarto) over „Plaatsbe paling m.b.v. Dopplersatellieten en andere mo derne technieken toegepast in de landmeet kunde". Plaats: kantine van het Kadastergebouw, Groningersingel 21 te Arnhem. Aanvang 20.00 uur. 264

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 32