a 6€&evetts c. Mopec A. ■ReAUTe/T door prof. drs. D. Eckhart In enkele artikelen, waarvan dit het derde vormt, wordt gestalte gegeven aan enige basis-gedachten over het begrip Remote Sensing. Het is de bedoeling dat hierbij plaatje en praatje tot een onlos makelijk geheel verweven zullen worden. Deze presentaties zijn mogelijk geworden door de Dienst Informatieverwerking van de Rijkswater staat (DIV). De heer A. J. van den Hurk is bij ontwerp en samenstelling uiterst behulpzaam geweest. De uiteindelijke vormgeving komt voor rekening van de heer A. Jacobsen van de Meet kundige Dienst van de Rijkswaterstaat, alsmede voor de redactie en de drukker van Geodesia. Voor deze medewerking geldt mijn bijzondere dank. Dit artikel vindt zijn oorsprong in een voordracht die gegeven is in het kader van een DIV-col- loquium, gehouden tijdens de DIV-conjerentie in 1972. SAMENVATTING In een vorig artikel is reeds melding gemaakt van het waarnemen van verschijnselen. Deze verschijnselen maken deel uit van processen die op ons als realiteit overkomen. Door waar nemingen trachten we een beeld te vormen van de realiteit, van de wereld. Dit beeld is echter sterk afhankelijk van de waarnemer. Laten we als voorbeeld nemen: een rivier. Een toerist rust uit aan de oevers terwijl hij naar het kabbelen van het water kijkt, een bader zoekt verkoeling in de stroom. 1 ot zover geniet men van het water. Indien de rivier echter met geweld buiten haar oevers treedt, pleegt de mens minder aangenaam verrast te worden. En aangezien de mens huiverig is voor dergelijke minder aangename verrassingen zal hij trachten dit natuurproces in de hand te krijgen. De mens tracht middelen te hanteren om de wereld te beheersen. Teneinde een grondslag te leggen voor een der gelijke beheersing zal de wereld, i.e. de stroom, met andere ogen bekeken moeten worden dan die van de toerist of van de bader. Op ge ordende wijze zullen waarnemingen verricht moeten worden die ons inzicht geven in het gedrag van de beschouwde rivier. 236 ptfoas v, Mopa

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 4