Het meerkleuren-lichtdruksysteem door C. M. J. Engels, Regma-Buhrs B.V. Het aanbrengen van kleuren in een tekening kan bevorderlijk zijn voor de duidelijkheid en het inzicht. Door middel van kleuren is het mogelijk bepaalde details „eruit te laten sprin gen". Kleuren kunnen ook attenderen op on derling verband tussen delen uit een totaal beeld. Kleuren vereenvoudigen het inzicht in de tekening en bijgevolg verminderen zij de kansen op foutieve interpretatie. Maar ondanks deze voordelen is de toepassing van kleuren in tekeningen toch altijd maar beperkt gebleven. De betrekkelijk geringe toepassing van kleuren in tekeningen is toe te schrijven aan 2 factoren: Het kleuren dient met de hand te geschie den en is dus tijdrovend en kostbaar. Tot nog toe ontbraken de reproduktietech- nieken die tegen aanvaardbare kosten de kleuren van het origineel ook op de afdruk ken konden overbrengen. Juist dit laatste houdt in dat, als men tot toe passing van kleuren besluit, noodgedwongen elke kopie van de tekening met de hand moet worden ingekleurd zolang de oplagen zo klein zijn dat niet tot offset-kleurendruk kan worden overgegaan. Bij het meeste tekenwerk is dat nu eenmaal het geval, omdat het aantal afdrukken daar van enkele stuks tot hooguit enkele tientallen stuks loopt. De komst van een meerkleuren-lichtdruksys teem heeft aan deze situatie een einde gemaakt en impliceert dat met een investering van be scheiden omvang thans voor elke tekenkamer de mogelijkheid is aangebroken om op ren dabele wijze kleuren in de tekeningen aan te brengen. Het inkleuren van het origineel Daar het meerkleuren-lichtdruksysteem geba seerd is op bepaalde chemische reacties, wordt voor het inkleuren gebruik gemaakt van spe ciale kleurstiften. Met deze stiften zou men op het transparante origineel kleur kunnen aanbrengen, maar het verdient aanbeveling om een dochter- of tus- sencalque te maken en deze voor het kleuren te bestemmen. Niet alleen wordt dan elk risico met het vaak uiterst kostbare origineel voor komen, maar bovendien bezit het tussencalque- materiaal de eigenschap het lijnenbeeld te ver sterken, wat vooral tot uitdrukking komt bij potloodtekeningen. Normale tussencalques worden spiegelbeeldig op de lichtgevoelige gelakkeerde zijde vervaar digd, waardoor het beeld leesbaar op de tekenzijde van het materiaal staat. Voor het maken van een tussencalque voor meerkleuren-afdrukken wordt echter leesbaar op de gelakkeerde zijde afgedrukt. Op de ge matteerde tekenzijde staat het beeld dus spie gelbeeldig. Op deze tekenzijde wordt nu de gewenste kleur aangebracht door middel van de teken- stift met zijn chemische kern. Een belangrijk voordeel van deze stiften is, dat men het spiegelbeeld niet uiterst nauwkeurig met de chemische stiften behoeft na te tekenen. Men kan volstaan met het wrijven van de stift over de lijn, welke men in kleur wil brengen. Komt de kleurstof buiten de lijn, dan wordt deze niet zichtbaar, omdat alleen het contact tussen de chemische substantie aan de ene zijde en de lijn aan de andere zijde leidt tot kleur- vorming. Door deze eigenschap is het eigen lijke inkleuren een weinig tijdrovende bezig heid. De beschikbare kleuren zijn rood, blauw, geel en bruin. Hoewel de kleurstoffen zich niet lenen voor menging, is waar nodig een groot aantal variaties in lijnaanduidingen aan te geven. Daar de kleurstof reageert op het tegen houden van het licht is het inkleuren van vlakken alleen mogelijk bij gebruik van plak- rasters. Voor zeer nauwkeurig werk, waar de dikte van de tekenstift ertoe zou kunnen leiden dat meer lijnen worden geraakt dan de bedoeling is, bestaat er speciaal carbonpapier, dat de zelfde chemische materie bevat als de kleur stiften. Door deze kleurlaag onder de tekening te leg gen en de fijne lijnen met een naald na te trekken, wordt de kleurstof exact juist op de lijnen overgebracht en is zuivere kleurrepro- duktie dus mogelijk. De meerkleuren-lichtdruk Het systeem van meerkleuren-lichtdruk berust op 3 elementen, te weten een speciale licht drukmachine, die overigens ook als normale lichtdrukmachine kan worden gebruikt, door eenvoudig inschakeling op de normaal-stand. De machine wordt geleverd als een tafelmodel, 299

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 11