Neem meteen Geotechniek voor: met onderkast, en is van het type formaten- machine. Maximaal kan het Al-formaat wor den verwerkt. Het tweede element wordt gevormd door spe ciaal lichtdrukpapier, waarin de chemische bestanddelen zitten, die voor de weergave van de kleuren zorgen. En het derde element vormen de eerder aan gegeven tekenstiften met hun chemische kern. Wanneer nu de tussencalque is ingekleurd wordt deze met het speciale lichtdrukpapier en wel met de ingekleurde zijde tegen de diazo- laag door de machine gevoerd. Na belichting en ontwikkeling (ammoniak- procédé) verkrijgt men in één arbeidsgang een lichtdruk in meerdere kleuren, conform het origineel. Het aantal kleurenafdrukken dat van één ingekleurde tussencalque gemaakt kan worden is niet onbeperkt, omdat door elke afdruk iets van de aangebrachte kleurstof wordt weggenomen. Na ca. 15 a 20 afdrukken is de kleurstof vrij wel overgedragen op de lichtdrukemulsie en vervagen of veranderen de kleuren min of meer. Heeft men meer dan 20 kleurencopieën nodig, dan kan zonder meer de gewenste kleurstof opnieuw op de tussencalque worden aangebracht. Correcties kunnen zeer eenvoudig worden uit gevoerd. Wanneer men de verkeerde kleurstof heeft aangebracht, kan deze met behulp van een normaal plastic radeergom worden verwij derd en kan de goede kleur worden opgebracht. De houdbaarheid van kleurenafdrukken is vergelijkbaar met die van normale lichtdrukken volgens het ammoniakprocédé. Beperkingen en voordelen Zoals elk systeem heeft ook dit zijn beperkin gen en deze betreffen met name het aantal kleuren, het Al-formaat als maximum en de seriegrootte van ca. 20 afdrukken zonder bij kleuren. Het eerste punt is weliswaar een beperking, maar tezelfdertijd kan gesteld worden dat het een grote fundamentele wijziging ten gunste geeft t.o.v. de huidige situatie, waar de licht druk slechts één kleur lijnen kent en elke andere kleur met de hand dient te worden aangebracht op elke afdruk. Het Al-formaat en wat daaronder als forma ten voorkomt blijkt in de praktijk meer dan 90% van alle tekeningen te omvatten, dus slechts in een klein aantal gevallen zal het gewenste formaat niet althans niet in één geheel op de machine kunnen worden ge- lichtdrukt. De kwestie van het bij-kleuren in geval van meer dan 20 afdrukken vormt nauwelijks een probleem, aangezien het weinig tijd vergt en bovendien niet zo veel voorkomt. Natuurlijk, beperkingen zijn er, maar daar staan grote voordelen tegenover die dit meer- kleuren-systeem aantrekkelijk maken en die samengevat hierop neerkomen grotere duidelijkheid en beter inzicht in tekeningen; mogelijkheid tot verhoging van de repre sentativiteit (van tekeningen, omslagen van rapporten, grafieken e.d.); minder kans op foutieve interpretatie van tekeningen; verhoging van de attentiewaarde in rappor ten, overzichten e.d.; investering van beperkte omvang (ca. 10.000,—); weinig arbeidsintensief t.o.v. andere in- kleurmethoden; uiterst geringe kosten voor elke kleuren afdruk; weinig ruimte vergend; eenvoudig procédé, geen hoog specialisme vereist. Situatiemetingen Hoogtemetingen Kabel- en leidingregistratie Kaarteren Berekenen en uitzetten Herengracht 3b, Den Haag Telefoon 070- 65 16 50 Spui 13, Amsterdam Telefoon 020-26 79 00 300

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 12