Consumentenonderzoek wetenschappelijke rekenmachines Er staat ons nog heel wat te wachten. De eenvoudige rekenmachientjes van 50,tot 90,die rekenen kunnen met een eenvoudig geheugen en enkele omkeertoetsen en waarover wij in de Consumentengids van december nog hebben geschreven, zijn technologisch alweer achterhaald. De elektronische micro-techniek ontwikkelt zich zo snel, dat we eigenlijk elk kwartaal wel een onderzoek zouden kunnen publiceren. Soms bevatten de apparaatjes al tientallen rekenmogelijkheden, omrekenconstan ten en accessoires als ingebouwde klok, kalender en stopwatch. Wat de huidige, door ons onderzochte wetenschappelijke rekenmachines allemaal kunnen, vatten we hier samen. U moet zelf maar uitmaken, of dat voor uw situatie genoeg, te weinig of te veel is. Wetenschappelijke rekenmachines kunnen niet alleen „gewoon" rekenen, maar ook goniometrische en soms statistische berekeningen uitvoeren. Ze beschikken vaak over meer dan één onafhankelijk geheugen. Met behulp van haakjes- of registertoetsen kunnen zij tussenberekeningen („pending operations") aan. Vijf van de zesentwintig onderzochte machines konden bovendien worden geprogram meerd. En de technisch verst ontwikkelde machines kunnen al taken uitvoeren, waarvoor men enkele jaren geleden nog computers gebruikte. Honderdachttien van onze leden scholieren VWO, studenten HBO en WO, ingenieurs, navigators, boeren, elektronika-hobbyisten en anderen hebben ons geholpen met vaak zeer uitgebreide tips over gewenste mogelijkheden, merken en prijsklassen. Het onderzoek deden wij samen met onze Engelse en Belgische collega's. Merken en prijzen Wij hebben de machines onderzocht die dit voorjaar veel in de winkels voorkwamen. Aris- to en Canon worden lang niet overal verkocht. Anders zoals Texas Instruments en Hewlett Packard (hierna afgekort als TI en HP) zijn gemakkelijker verkrijgbaar. De verkooppunten kunt u vragen aan de importeurs en fabrikan ten; zie de telefoonnummers bij de tabel. Enige importeur en vertegenwoordiger van Casio is Vroom Dreesmann, welke firma vaste prijzen berekent in al zijn filialen. Ook HP hanteert vaste prijzen. Voor Commodore, inmiddels onder de vleugels van V D uit, gelden geen vaste prijzen meer. Hoeveel wij (anoniem) in de winkels betaalden, meestal een prijs tussen 100,en 200, per stuk, staat in de tabel. In vijf jaar tijd zijn de prijzen van eenvoudige rekenmachientjes gedaald van 600,— tot enkele tientjes. Met de wetenschappelijke rekenmachientjes kan hetzelfde gebeuren. Overweeg daarom of u het apparaat nu al zult kopen, of wachten tot u hetzelfde kunt krijgen voor minder geld of méér voor hetzelfde geld. Afmetingen Het volume van de machines, bovenoppervlak maal dikte, wordt in de tabel met rondjes weer gegeven. De formaten voor vestzak (tot 200 cc), broekzak (200 - 350 cc), jaszak (350 - 500 cc) en tas (500 cc en meer) worden met resp. een, twee, drie en vier rondjes weergegeven. De lichtste bleek Casio fx-2000 met 90 gram; de zwaarste waren beide Realtone's met ruim 300 gram. Dit gewicht hangt niet zozeer samen met de afmetingen en rekenmogelijkheden, alswel met het gebruikte materiaal. Voeding Behalve Casio fx-2000 konden alle machines op het lichtnet werken. Daarvoor hebt u wel een netadaptor nodig die de 220 V netspan ning tot laagspanning transformeert. Bij de ma chines met oplaadbare batterijen (accu) en Ca- Dit artikel is overgenomen uit de Consumentengids van oktober 1977. 301

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 13