non F71 is de adaptor in de prijs begrepen, los kost hij ca 20, Vooral buitenshuis beschikt u lang niet altijd over een stopkontakt. Daarom kunnen alle machines ook op wegwerp- hetzij oplaadbare batterijen werken. De machines op (alkaline) wegwerpbatterijen kunnen meestal maar enkele tientallen uren achtereen rekenwerk verrichten. Dan zijn de batterijen op en moet u weer naar de winkel. De kosten variëren; sommige machines ver bruiken wel voor 58 cent per uur. Casio fx-2000 werkt erg lang en goedkoop op knoop- cellen. De machines op oplaadbare batterijen kunnen meestal maar enkele uren rekenen. Dan moet u weer volledig laden, volgens de gebruiksaan wijzingen doorgaans zo'n twaalf uur. Welis waar zitten de meeste accu's na vijf uur laden al voor 90% vol, maar enkele moeten beslist langer worden opgeladen. De prijs van het op- laadapparaat (netadaptor) zit in de prijs van de machine, de kosten van het opladen zijn te verwaarlozen. Onze voorkeur gaat uit naar de machines met oplaadbare batterijen, die in aanschaf duurder maar in gebruik goedkoper zijn. Alleen bij een lang verblijf buitenshuis is een machine op wegwerpbatterijen handiger. Rekenmethode Niet alle apparaten werken volgens dezelfde rekenmethode. De grote meerderheid werkt volgens de alge braïsche methode. Hierbij dienen X en als tussenresultaattoetsen en sluit men de berekening af met Deze machines zijn on bekend met de rekenkundige regel dat machts- verheffen, vermenigvuldigen, delen, wortel trekken, optellen en aftrekken in deze volg orde moeten plaatsvinden. Om te verhinderen dat ze hiermee in de fout gaan, moeten ze liefst beschikken over haakjestoetsen of anders over omkeertoetsen. Hebben ze dit alles niet, dan moet men vaak de niet alleen voor de slot- berekening gebruiken, maar ook voor tussen- berekeningen, waarvan men de uitkomsten soms moet noteren. Hiërarchisch algebraïsch werken Canon F71 en alle TI's; zij kennen wel de genoemde reken kundige regel en wachten met hiërarchisch „lagere" bewerkingen zoals optellen, totdat de „hogere" zoals vermenigvuldigen zijn uitge voerd. Eventuele haakjes op deze machines die nen een ander doel, namelijk om eerst de tus- senberekening uit te voeren en dan de rest. Voor berekeningen als „optelling gedeeld door optelling" en kettingberekeningen hebben deze machines adresseerbare geheugens nodig, om „tussennotities" te maken. Hoe meer haakjes, hoe langer de kettingbere keningen die men kan uitvoeren zonder tussen uitkomsten te hoeven noteren. Het daarvoor benodigde, ingewikkelde elektronische systeem van de machine vindt men terug in de aan schafprijs. Als men daarentegen vooraf de be rekening kan opsplitsen, kost dat wel denk werk, maar het spaart haakjes. Reverse Polish Notation ofwel het „postfix" systeem troffen we aan bij National Semicon ductor 4640 en de HP's. Bij deze machines voert men eerst in een zogeheten stapelregister de getallen in, steeds gescheiden met de „en- ter"toets (j-), en daarna pas de bewerkings opdracht. Bijvoorbeeld de berekening (a b) (c d) wordt in RPN-taal afb cfd De toets ontbreekt dus bij deze machines. De RPN-methode heeft als voordelen, dat men complexe berekeningen in logische volgorde kan uitvoeren en deze methode, hoewel afwij kend van de gebruikelijke, door zijn eenvoud snel kan aanleren. Het aantal stapelregisters dat wij aantroffen (steeds vier) hield echter niet over. Evenals de hiërarchisch algebraïsche me thode vereist RPN weinig toetsaanslagen, wat tijd spaart en minder risico van denk- en aan- slagfouten met zich meebrengt; de uitrekensnel heid wordt daardoor echter niet verkort. Ons gebruikerspanel had geen voorkeur voor HA of RPN. Bijna alle machines konden kettingberekenin gen uitvoeren, zodat men dus niet van een ge deelte eerst het antwoord hoeft te krijgen, maar meteen kan doorgaan met de rest van de be rekening. Uitzonderingen vormden Casio fx-29, Cosinus 1445 en Sinclair Cambridge PR voor gonio, log, ln en yx en Commodore SR4190R voor n!. Aantal cijfers Op het scherm verschenen maximaal 8 of 10 cijfers tegelijk. Intern rekenen de machines echter met meer cijfers. Indien nodig rondde een aantal daarvan, op grond van de geheugen- inhoud de uitkomst vanzelf af op het scherm. Instelbaar op een vast aantal decimalen bij de uitkomst waren Commodore PR 100, de Na tional Semiconductors en HP's, TI SR51-II en TI SR56. 302

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 14