Omrckenconstanten Omrekenconstanten kunnen prettig zijn, maar geven voor de aankoop niet de doorslag. Wij troffen toetsen aan voor °C<°F, inch*:cm, ft-«vm, mile*^km en USgall*>1. Een toets voor P*(poolcoördinaten-*—^recht- hoekige coördinaten) zat op alle machines die wij beoordeelden met matig of hoger. Een sexa- gesimaal-toets, waarmee men hoeken en tijden omrekent in decimale waarden en terug, zat op Canon F71, Casio fx-2000, Citizen SRII, Commodore SR4190R en PR100, F1P25, Na tional Semiconductor 4660, Rockwell 64RD en TI SR51-II. Aanduidingen op scherm Wil men met meer cijfers rekenen dan mogelijk is of een „onmogelijke" berekening uitvoeren (V1, x/0, tan 90° etc.), dan verschijnt op elk scherm een waarschuwing. Sommige machines geven een seintje, als de batterijspanning voor de verlichting van het scherm te ver is gedaald, als een geheugen in gebruik of een berekening aan de gang is. De National Semiconductors geven aan, wanneer de voorkeuzetoets voor de tweede functie van een toets gebruikt wordt. Niet al deze aanduidingen zijn even zinvol. Aristo M75E had de meeste en zinvolste aan duidingen, maar daarbij zit franje die kennelijk het gebrek aan rekenmogelijkheden moet com penseren. Intoets-efficiency Naarmate een berekening minder toetsaansla gen vereist, is de machine efficiënter. Dit dient niet alleen het comfort, maar vermindert ook de kans op aanslagfouten en vergissingen, wat voornamelijk speelt als men vaak langdurige berekeningen moet maken. Niet alleen het aan tal registers, haakjes of geheugens bepaalt de intoets-efficiency, maar ook de rekenmethode. RPN en de hiërarchische algebraïsche metho de werken efficiënter dan de algebraïsche me thode. Nauwkeurigheid Hoe langer de berekening, hoe meer de on nauwkeurigheid van de machine door af ronding en dergelijke zich kan ophopen. Overigens zal de nauwkeurigheid in het ene geval zwaarder wegen dan in het andere. Wij hebben de nauwkeurigheid getest met be rekeningen van x2, Vx> yx en de goniometri- sche functies. De grootste afwijkingen vonden wij bij Cosinus 1445 en Sinclair Cambridge PR. Maar deze machines zijn altijd nog veel nauwkeuriger dan een rekenlineaal of sin/log tabel met vier cijfers achter de komma. Rekensnelheid Meestal rekenden de eenvoudige rekenma chientjes, besproken in de Consumentengids van december, sneller dan wij intoetsten. Maar die kenden dan ook geen goniometrische func ties zoals de wetenschappelijke machines, die over sommige berekeningen hiermee tamelijk lang doen. Dat irriteert als men ze veel achter een moet uitvoeren. Over berekeningen als sin 2° deden de traagste machines acht maal zo lang als de snelste. Gebruiksaanwijzing Hoe ingewikkelder de machine, hoe noodzake lijker een goede gebruiksaanwijzing is. Wij til len hier zwaar aan, vooral bij programmeerba re machines zoals de Casio fx-201P waarvan de gebruiksaanwijzing te beknopt, onduidelijk en van te weinig voorbeelden voorzien was. Weinig fabrikanten stelden een duidelijke ge bruiksaanwijzing samen en weinig importeurs vertaalden haar in het Nederlands. Alleen de handleidingen van HP en TI30 waren in onze taal gesteld. Alleen van HP en TI SR56 waren ze zeer compleet en voorzien van verhelderen de voorbeelden. Levensduur Wij hebben twijfels over de levensduur van Cosinus 1445 en Sinclair Cambridge PR (toet senbord) en Realtone SC-40 en SC-60 (soldeer werk en bedrading), maar noemen hier van HP de goede mechanische constructie, contac ten en montage. In het algemeen zitten aan rekenmachines wei nig bewegende delen en raken deze zelden de fect. Eventuele defecten, voortvloeiend uit een montagefout, en verkeerde rekenuitkomsten treden vooral vlak na de aanschaf aan het dag licht. Garantie Kies een apparaat met goede reparatiemogelijk heden, luidde ook het advies van onze Engelse zusterorganisatie na een enquête onder haar le den. In ons land geven de fabrikanten van HP en TI en de meeste importeurs van de overige merken een jaar garantie; Aristo zelfs twee jaar. Maar Rockwell geeft slechts een half jaar en Sinclair zelfs niet meer dan drie maanden. 306

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 18