Als u voor Sinclair een half jaar garantie vraagt maar niet kunt krijgen, moet u dit merk maar niet kopen. De reparatietijden bij de importeurs liepen in Engeland nogal eens uit tot meer dan een maand. Daarom publiceren wij hier met enige nadruk voor ons land de reparatietijden, die de importeurs zeiden maximaal nodig te hebben: National Semiconductor en Aristo2dagen; Ca non 3, TI 4 en Citizen 5 dagen; Rockwell en Commodore 7 dagen, Sinclair 10 dagen; en Casio en HP elk 14 dagen. Daarbij komt dan nog wel de tijd voor opsturen en terugsturen. Als dat via de handelaar moet gebeuren, moet men rekenen op minstens een week extra. De aardige regeling dat men een defecte ma chine direct mag omruilen wordt gehanteerd door Casio, Rockwell en TI voor de eerste maand na aankoop. Citizen en Sinclair kennen een total-loss regeling, waarbij voor defecten na de garantieperiode, met kans op een te dure reparatie, een nieuwe machine met flinke kor ting wordt aangeboden. Programmeerbare machines Onderzocht werden niet alleen machines waar in men zelf de hele berekening moet intoetsen, maar ook programmeerbare. Hierin kan men zelf een bepaalde bewerking vastleggen die men vaak moet herhalen, waarna men alleen nog de getallen intoetst. De gebruiksaanwijzingen,handleidingenen pro- grammeerboeken beslaan soms honderden bladzijden. Wij leggen hier daarom niet de ge hele werking van deze machines uit, maar be spreken alleen de hoofdzaken. Na intoetsing van het programma en de getallen kan het uitrekenen beginnen. Wordt bijvoor beeld x- 2 sin x gevraagd, dan hoeft men alleen nog de waarde van x in te toetsen. Bij het oplossen van vergelijkingen geldt iets der gelijks. Wordt bijvoorbeeld de waarde voor x gevraagd waarvoor geldt x2 2 sin x 0, dan wordt de berekening net zolang uitgevoerd tot de oplossing is gevonden. Met de hand zou men veel langer moeten rekenen, met meer kans op fouten. Als we de onderzochte machines uitschakel den, viel de informatie van het programma dat in het geheugen was ingelezen, weg. Enkele (duurdere) opvolgers van de onderzochte ty pen kunnen echter wel een programma in het geheugen vasthouden, namelijk HP 25C en Casio fx-202P. Door invoering van magneetkaartjes worden machines geprogrammeerd die al verkrijgbaar, maar niet onderzocht zijn. Net als bij de casset tebandjes kunnen het zowel „voorbespeelde" als „zelfbespeelde" kaartjes zijn. Zelfbespeel- de kaartjes kan men maken, doordat in de ma chines een opnamekop zit. Wel moet men ze altijd controleren met een voorbeeld, waarvan men de uitkomst al kent. Voorbespeelde kaart jes zijn handig voor programma's die men veel gebruikt; ze besparen tijd en verkleinen het ri sico op denk- en aanslagfouten, dat men loopt door steeds zelf in te toetsen. Een voorziening voor het werken met magneetkaartjes hebben Casio pro fx-1, HP67, TI SR59 en hun opvol gers. Onlangs is de TI SR58 uitgebracht, met modules die veel voorkomende programma's bevatten en in de machine kunnen worden in gebracht. Deze zullen voor vele vakgebieden te koop zijn. Aantal stappen en capaciteit. Veelal geven fa brikanten wel het maximale aantal stappen op, maar zeggen ze niet wat daarvan de werkelijke capaciteit is. Een hoger getal maakt immers meer indruk. Maar voldoende capaciteit om een berekening met veel tussenberekeningen uit te voeren krijgt een machine niet alleen door veel stappen, maar ook door minder stappen met meer gegevens per stap of door slimme programmeertrucs die ruimte in het programma besparen. HP25 kan in één stap tot driemaal zoveel in structies opslaan als TI SR56. Voor een be paalde voorwaardelijke berekening blijkt HP25 slechts 2 van zijn 49 stappen nodig te hebben, maar Casio fx-201P liefst 14 van zijn 127 stap pen. Verkijk u dus niet op reclame met een groot aantal stappen. De veelzijdigheid van een programmeerbare machine geeft een antwoord op de vraag, voor hoe uiteenlopende berekeningen hij te pro grammeren is. De veelzijdigheid werd beoor deeld op grond van programmeertrucs zoals subroutines, dat zijn steeds weerkerende ketens in een formule. Op grond van deze beoordeling kan men eigenlijk alleen HP25 en TI SR56 goed programmeerbaar noemen. Na invoering van het programma en intoetsing van de variabelen gaat de aflooptijd van het programma in. TI SR56 rekende het snelst, gevolgd door HP25. Conclusie Laat u bij de aanschaf van een wetenschappe lijke rekenmachine niet leiden door kreten als „wetenschappelijk"„statistisch" of „veel pro- 307

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 19