grammastappen"Breng uw keuze in even wicht met de wensen vanuit uw beroep, studie of hobby. Van de niet-programmeerbare zijn goed, met niet al te uitgebreide mogelijkheden en een prijs onder f 100,Casio fx-29, Ca sio fx-110 en Texas Instruments TI30. Veel meer (vooral statistischemogelijkheden en een veel hogere prijs hebben Commodore SR4190R en Texas Instruments SR51-II. Wie een machine met de RPN-rekenmethode wil, doet een goede keuze met National Semicon ductor 4640. Van de programmeerbare is Texas Instruments SR56 een goede keuze. De ze wordt binnenkort vervangen door het na genoeg gelijkwaardige type SR57 met een ge bruiksaanwijzing in het Nederlands. Beetje wegwijs Inleidende handboekjes over wetenschappelijke rekenmachines waren tot nu toe alleen in het Engels te krijgen. Onlangs is echter het eerste Nederlandstalige boekje verschenen: „Wegwijs in wetenschappelijke calculators". Het boekje behandelt de statistische en pro grammeermogelijkheden erg beknopt, bepaal de machines veel uitgebreider dan andere en toont een wat ongenuanceerde voorkeur voor de RPN-rekenmethode. Maar het vult de ge bruiksaanwijzingen, die vanwege de snel wis selende markt zelden uit het Engels worden vertaald, aardig aan. Te koop bij Vroom Dreesmann voor 9,95. 1 OO jaar landmeten bij de dienst der Publieke Werken te Amsterdam Honderd jaar geleden, op 1 april 1877, werd bij de dienst der Publieke Werken een landmeter aangesteld. Sindsdien heeft de dienst ononder broken een eigen landmeetkundig apparaat ter beschikking gehad en er is dus aanleiding om dat gebeuren te herdenken. Landmeten was op 1 april 1877 zeker geen sinds kort bekende en dus nog nieuwe techniek waarmee PW voor de eerste maal kennis ging maken. Integendeel, het was een oud, sinds onheuglijke tijden uitgeoefend beroep en er werd ook voor die datum regelmatig een be roep op de beoefenaren van ons vak gedaan. Daarbij kwam, dat de directeur van het „Fa- bryckambt" (publieke werken) vaak beëdigd landmeter was en zelf ook wel metingen uit voerde. Het was echter op 1 april 1877 voor de eerste maal, dat er een „full-time" land meter bij de dienst werd aangesteld. Hoe oud ons beroep wel is bewijst de afbeel ding (fig. 1) van een beeldje van een Egypti sche landmeter. Deze vakgenoot leefde vele eeuwen voor onze jaartelling en hij gebruikte het met hem afgebeelde meetgereedschap, waaronder een meetkoord, om de gebruiks- of eigendomsgrenzen van de landbouwgronden langs de Nijl na de jaarlijkse overstroming weer zichtbaar te maken. Dat het de moeite waard was hem met zijn attributen te ver eeuwigen duidt er op dat het beroep een hoog aanzien had in die dagen. Dit was de beoefening van ons beroep op een relatief klein gebied, maar ook op groter schaal was men actief in de oudheid. Nadat Pythago ras en vooral Aristoteles beredeneerd hadden dat de aarde bolvorming moest zijn, heeft Eratosthenes (276195 v. Chr.) een poging gedaan om de omtrek van deze bolvormige aarde te bepalen. Dit speelde zich allemaal af, lang voordat er van Amsterdam sprake kon zijn. Het eerste landmeetkundige werk op Amsterdams grond gebied, waarvan het tastbare resultaat nu nog toonbaar is, werd waarschijnlijk het werk van de landmeter en kartograaf Jacob van Deven ter, die in opdracht van koning Philips II een aantal Nederlandse steden in kaart bracht en daarbij ongeveer in 1560 ook een plattegrond van Amsterdam vervaardigde. Misschien zal Dit artikel is een bewerking van het artikel „Land meten 100 jaar", uit het augustusnummer van Werk in uitvoering, maandblad van de dienst der Publieke Werken Amsterdam. 308

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 20