bouwd, de optische afstandmeter kwam in ge bruik en bij het rekenwerk kwam de hand rekenmachine in gebruik. De modernisering van ons vak zette vooral na 1945 pas goed door. Toepassing van de lucht- kaartering werd gemeengoed, elektronische en zelfregistrerende meetinstrumenten meten en registreren automatisch lengten en hoeken (fig. 3); computers en elektronische tekentafels ver werken de gegevens. Ir. A. ten Have verliet de onderafdeling bij het behalen van de pen sioengerechtigde leeftijd op 1 juli 1963 en de schrijver van dit verhaal volgde hem per 1 juli 1963 op als hoofd van de toen nog onder afdeling, maar per 1 juli 1967 afdeling Land meten en Kartografie. Deze toevoeging Karto- grafie was een logisch gevolg van de samen voeging van de onderafdeling Landmeten met de Kaart van Amsterdam. Daarbij kwam in 1964 nog eens de Lichtdrukkerij en het Cen traal Tekeningenarchief van de dienst en als laatste kwam in 1972 een viertal archeologen onze afdeling versterken. Op 1 juli 1979 zal de schrijver van dit verhaaltje de dienst even eens vaarwel moeten zeggen. Vijf mensen heb ben dan tezamen gedurende 102 jaar leiding en samen met alle medewerkers uit verleden en heden vorm en inhoud aan de afdeling ge geven. Met vallen en opstaan, goede en slechte tijden is het aantal medewerkers tot ruim 120 man geworden, die met zijn allen een veelheid van onderling vaak zeer verschillende taken in dienst van PW en vooral in dienst van Amster dam vervullen. Veranderingen in de organisatie staan voor de deur, maar gezien de grote veranderingen die zich in het verleden konden voltrekken, zonder al te veel opschudding te veroorzaken, moet dit ook in de toekomst mogelijk zijn. Ir. P. J. Bakker, hoofd van de afdeling Landmeten en Kartografie. Ter gelegenheid van deze verjaardag hield de afdeling Landmeten en Kartografie op 8 sep tember j.l. een open dag in de grote zaal van het Wibauthuis. Er was een fraaie tentoonstel ling ingericht waarop de activiteiten van de afdeling, zoals landmeten, kartografie (kaart van Amsterdam), reprografie en archeologie werden gepresenteerd. In de filmzaal werden de volgende lezingen gehouden: Deformatiemetingen tijdens het ophogen van een terrein t.b.v. olieopslag, door ir. J. de Boer. Van terreinopname via ponsband tot kaart, door ing. H. Oudeman. De belangstelling voor deze open dag was zo groot, dat de lezingen twee keer moesten wor den gehouden. Wij feliciteren de afdeling met dit eeuwfeest en de geslaagde open dag. Fig. 3. Landmeten bij PW anno 1977. De in deze rubriek vermelde functionarissen zijn be noemd in de vacatures zoals die eerder in personeels advertenties in Geodesia stonden vermeld. Waterschap Duurswold te Siddeburen Benoemd m.i.v. 1 september 1977 tot landmeetkundig ambtenaar A T. Tamminga (vroegere werkgever: Ka- dor Groningen). Gemeente Utrecht Benoemd m.i.v. 5 september 1977 tot technisch amb tenaar ing. C. M. van Maris. Benoemd m.i.v. 1 oktober 1977 tot technisch ambte naar ing. L. van Alphen (vroegere werkgever: Geo Meetdienst B.V.). Ir. G. Hofstedeschool-MTS te Hengelo (O.) Benoemd m.i.v. 1 november 1977 tot leraar Land meetkunde ing. A. Wes (vroegere werkgever: N.V. Tebodin te Hengelo). Gemeente Doetinchem Benoemd m.i.v. 1 november 1977 tot tekenaar B G. J. Wensink (vroegere werkgever: Kador Gelderland). 310

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 22