wenst kan zijn als een naar verhouding groot deel van de cultuurgrond een aange paste of andere bestemming moet krijgen, terwijl andere gebieden binnen deze zone voor ruilverkaveling in aanmerking komen; in zone e herinrichting als procedure het meest voor de hand ligt. In het Structuurschema voor de Landinrich ting 2) zal nader worden uitgewerkt welke normen gehanteerd worden bij de keuze tussen ruilverkaveling en herinrichting. De Memorie van Toelichting geeft een over zicht per zone volgens het volgordeschema van ruilverkavelingen in voorbereiding 19771981. Hiervan liggen: in zone a ca. 90.000 ha; in zone b ca. 144.000 ha; in zone c ca. 202.000 ha; in zone e 30.000 ha. Uit dit overzicht blijkt van hoeveel gewicht het is voor gebieden met een naar verhouding belangrijke agrarische functie, dat door een spoedige totstandkoming van de Landinrich tingswet, het inrichtingsbeleid kan worden ge continueerd. In alle ruilverkavelingen in voor bereiding worden thans in een zo vroeg moge lijk stadium de wensen op het terrein van land bouw, landschap, natuur en recreatie geformu leerd. Met deze wensen als uitgangspunt stelt de voorbereidingscommissie een voorontwerp op. Daarbij wordt tevens rekening gehouden met de inhoud van streek- en bestemmingsplannen. Dit ontwerp wordt aan inspraak onderworpen. Nadat het voorontwerp en eventuele voorstel len tot aanpassing van de plannen, die uit de inspraak naar voren zijn gekomen, in de Cen trale Cultuurtechnische Commissie aan het landelijke beleid zijn getoetst, stelt de voor bereidingscommissie een concept-rapport op. Wanneer het College van Gedeputeerde Staten dit rapport aanvaardt, wordt de stemming uit geschreven. Deze werkwijze in fasen maakt het mogelijk eventuele belangen-tegenstellingen al in een vroeg stadium te onderkennen. Ook kan tijdig worden beoordeeld aan welke inrichtings procedure ruilverkaveling, dan wel herinrich ting de voorkeur moet worden gegeven. In de jaren 1975 en 1976 gezamenlijk werd voor een oppervlakte van 34.900 ha tot ruil- verkaveling besloten. Dat in deze jaren de ge stemde oppervlakte vergeleken met voorgaande jaren gering was, was een gevolg van de wijzi ging van de Ruilverkavelingswet in 1975 en van het invoeren van een inspraakprocedure op basis van een voorontwerp. Hier staat echter tegenover, dat in beide jaren niet minder dan 117.650 ha aan ruilverkavelingen in uit voering gereed kwam, t.w. 54.060 ha in 1975 en 63.590 ha in 1976. Naar het zich laat aanzien, zal in de jaren 1977 en 1978 gezamenlijk een oppervlakte van 80.000 ha in stemming kunnen worden ge bracht. Bij deze prognose is ervan uitgegaan, dat de beleidsvoornemens uit de Nota betref fende de relatie tussen landbouw en natuur- en landschapsbouw spoedig in de praktijk zullen kunnen worden toegepast. STICHTING NEDERLANDSE BOUWKUNST De Stichting Nederlandse Bouwkunst (erkend door de minister van Onderwijs en Wetenschap pen) geeft sinds 1975 de cursus „Levende Ste nen" uit. Deze door CRM gesubsidiëerde cursus over monumenten voor iedereen die be langstelling heeft voor de (oude) bouwkunst in Nederland (onderwerpen o.a.: bescherming en milieu, dorpen en steden, kastelen, molens), telt inmiddels 2700 deelnemers. De stichting meent, gezien de nog steeds groeiende belangstelling, van een blijvend succes te mogen spreken. De aandacht wordt ditmaal echter speciaal ge vraagd voor een aantal nieuwe aktiviteiten van de stichting. Met ingang van augustus 1977 zal een kwartaalblad worden uitgegeven onder de naam Levende Stenen. In dit blad zullen artikelen worden opgenomen die voor iedereen met belangstelling voor de bouwkunst van ons land, het lezen waard zijn. Voorts ligt het in de bedoeling in het blad een zo volledig mogelijke opsomming te geven van tentoonstellingen en nieuwe uitgaven op het gebied van de bouwkunst. Ontplooit u of uw vereniging, instelling of instantie aktiviteiten op genoemd gebied, dan wordt u verzocht om deze in voorkomend geval aan het adres van de re dactie (Postbus 736, 2300 AS - Leiden) door te geven. Ook zijn alle gegevens over de door de stichting te organiseren excursies in het blad opgenomen. Belangstellenden kunnen zich abonneren door overmaking van slechts 9,(per jaar) op gironummer 3266682 t.n.v. de Stichting Ne derlandse Bouwkunst te Leiden, onder vermel ding van: „Abonnement Levende Stenen". 2) Structuurschema Een nota met kaarten over het te voeren lange-termijnbeleid ten aanzien van bepaalde sectoren of voorzieningen die relevant zijn voor het ruimtelijk beleid en waarvoor het rijk in belangrijke mate verantwoordelijkheid draagt. 314

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 26