Fotogram metrische stadskaartering de OEERE-proef Dordrecht) door ir. J. Timmerman, hoofd van het Stafbureau van de afde ling Fotogrammetrie van de Centrale Directie van het Kadaster en de Openbare Registers. 1. Inleiding Op het gebied van de fotogrammetrische meet techniek bestaat er sedert 1953 een organisatie, die met steun van de deelnemende regeringen in staat wordt gesteld om gecoördineerd onder zoekswerk te verrichten. Deze organisatie, die voluit heet: Organisation Européenne d'Etudes Photogrammétriques Expérimentales (OEEPE), is officieel tot stand gekomen op 12 oktober 1953 door het tekenen van een overeenkomst tussen de regeringen van België, Duitsland, Ita lië, Nederland en Oostenrijk. In de loop der jaren zijn ook Zwitserland, Finland, Denemar ken, Zweden en Noorwegen tot deze organisa tie toegetreden. Een van de belangrijkste motieven wel ke aanleiding zijn geweest tot de oprichting van deze organisatie is, dat op deze manier de nodige middelen konden worden verkregen en benut om gezamenlijk onderzoekingen te ver richten als reactie op de wensen en aanbevelin gen van de internationale congressen voor Fo togrammetrie, zoals deze om de vier jaar wor den georganiseerd door de Internationale Ver eniging voor Fotogrammetrie. Het wetenschappelijk werk van de OEEPE wordt uitgevoerd door een aantal commissies. Deze commissies pogen samen de nauwkeurig heid en de kwaliteit van de fotogrammetrische kaartvervaardiging te bevorderen en te komen met voorstellen tot een voortdurende optima lisering van deze meettechniek. In de praktijk wordt de beslissing inzake de toe te passen meettechniek veelal naast de kwali teitseisen, de levertijd, de kostprijs en de tech nische mogelijkheden ondermeer bepaald door de resultaten van onderzoekswerk. Het is daar- Inleiding gehouden op 27 oktober 1977 in Utrecht op het negende NGL-congres. om een goede zaak om dan, wanneer ergens onderzoekswerk is verricht, hiervan in zo breed mogelijke kring de resultaten te verspreiden. Het onderzoek waarvan hier verslag wordt ge daan, valt onder de aktiviteiten van Commis sie C, met als werkterrein de grootschalige kaarteringen en de kadastrale toepassingen. 2. De opzet van de proef Dordrecht Ongeveer tien jaar geleden werd door de zo juist genoemde commissie C van de OEEPE uit een reeks van, voor toegepast onderzoek in aanmerking komende onderwerpen de foto grammetrische opmeting van stedelijke topo grafie, in het bijzonder gebouwen, gekozen, om dat dit bij het merendeel van de leden hoog genoteerd stond. In de steeds toenemende toe passing van de fotogrammetrische meettech niek voor de vervaardiging van in het bijzonder grootschalige kaarten van bebouwde gebieden werd ruimschoots aanleiding gevonden om te komen tot een overzicht van en een inzicht in de grootte-orde van hiermee verband houdende foutenbronnen. Nadat uit een literatuuronderzoek was komen vast te staan dat tot dan de aandacht bij foto grammetrische stadskaartering hoofdzakelijk gericht was geweest op de invloed van de ca mera en het uitwerkingsinstrument, werd be sloten over te gaan tot het inrichten van een proefveld en het doen van metingen. Tijdens de discussie over de opzet van de proef werd al gauw duidelijk, dat het van belang was een beperking in te voeren voor wat betreft het aantal parameters. Tevens werd duidelijk, dat alleen dan een scherpe analyse van het waar nemingsmateriaal mogelijk zou zijn, indien niet werd gekozen voor een grafische, doch voor een rekenkundige aanpak. Een en ander resul teerde in de navolgend korte beschrijving van het doel van het onderzoek, nl.: 291

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 3