Nauwkeurigheid Een beschrijving te geven van de nauwkeurig heid van de fotogrammetrische detailmeting is niet eenvoudig. Er zijn nog veel onopgeloste problemen op dit gebied en ik moet me beper ken tot het geven van een tweetal experimenten, waaraan enkele getallen zijn ontleend, die ener zijds de nauwkeurigheid getalsmatig beschrijven en anderzijds de problematiek schetsen. Proef Amsterdam Het proefgebied, een gedeelte van de stad Am sterdam, is gefotografeerd met een normaal- hoek 21/18 camera, fotoschaal 1 4000, 60% langsoverlap en 20% dwarsoverlap. De grootte van het gebied is ongeveer 1200 m bij 1500 m. In figuur 7 is de ligging van modellen, paspun- ten en controlepunten schematisch weergege ven. Als verbindingspunten tussen de modellen zijn zowel gesignaliseerde als natuurlijke punten ge kozen. De metingen zijn gedaan met een Wild AIO. 343 digitaal bestand: met behulp van een digitaal bestand kun nen lijnenkaarten vervaardigd worden ver schillend naar schaal, inhoud, etc. het is mogelijk om een digitaal bestand met andere bestanden te koppelen. Gezien de steeds verdergaande automatisering op alle gebieden is het in sommige gevallen noodza kelijk over een kaart in digitale vorm te be schikken. De hier genoemde kenmerken zijn slechts en kele belangrijke en moeten zeker niet limitatief gezien worden. Ter illustratie dienen de figu ren 4, 5 en 6. Figuur 5: een gedeelte van een lijnenkaart van hetzelfde gebied als in figuur 4. Figuur 4: een gedeelte van een fotokaart. Zie A. van Voorden: Investigations about the in fluence of random observational errors in block- adjustment for planimetrys master thesis ITC, 1975. Figuur 6: hetzelfde gebied als in figuur 5 in digitale vorm en zichtbaar gemaakt op een gra fische beeldbuis.

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 11