Bosatlas 1 OO jaar jong door drs. W. A. M. van den Dries, stafdocent Bibliotheek- en Documentatie Academie Sittard, daarvoor medewerker Afdeling Geodesie van de Technische Hogeschool te Delft. Inleiding Er zal moeilijk een bekender onderwijsleermid del gevonden kunnen worden dan de Bosatlas. Generaties zijn hiermee opgevoed en hebben met behulp van de Bosatlas hun rijtjes: Hooge- zand, Sappemeerin hun hoofd gestampt. De Bosatlas lijkt er altijd al geweest te zijn, maar natuurlijk is ook deze Bosatlas ooit voor het eerst uitgegeven. Dat gebeurde in 1877. Dit jaar viert men dus het 100-jarig bestaan van deze atlas. Dit vond plaats op grootse wijze, door middel van een congres (21 en 22 okto ber in Utrecht), de nodige publiciteit en de her uitgave van de eerste editie van de Bosatlas met bijbehorend Beknopt Leerboek der Aard rijkskunde (in totaal 48 gulden bij de boek handel). Meester Bos en zijn atlas Wie was nu deze Bos, wiens naam een eeuw later nog met ontzag wordt uitgesproken? Pieter Roelf Bos werd in 1847 te Groningen geboren en was, zoals het Nieuw Nederlands Biografisch Woordenboek het omschrijft, één onzer verdienstelijkste aardrijkskundigen. Zijn vader was onderwijzer en liet zijn zoon de Rijkskweekschool doorlopen, waarna Pieter door eigen studie de akten MO Aardrijkskunde en Nederlands behaalde. In 1872 werd hij leraar aardrijkskunde te Warffum en in 1875 leraar aardrijkskunde te Groningen, waar hij zich 27 jaar verdienstelijk heeft gemaakt als leraar, arrondissementsschoolopziener (inspec teur heet dat nu) en schrijver van een reeks uitmuntende schoolboeken, atlassen, school- kaarten en wandplaten ten behoeve van het aardrijkskunde-onderwijs aan de lagere en mid delbare scholen; als studieboek publiceerde hij o.a. De Landen en Volken der Aarde, in 4 delen, 18851891. (Bron: Nieuw Nederlands Biografisch Woordenboek, deel 1). Aardrijkskunde was net als nieuw schoolvak ingevoerd op de al even nieuwe HBS, een pro duct van Thorbecke's onderwijsvernieuwingen van 1863. Leraren aardrijkskunde waren er nog nauwelijks, leerboeken en atlassen voor dit nieuwe vak waren al even zeldzaam. Wel bestonden er in Nederland in die tijd enkele elkaar beconcurrerende uitgaven met als de 15. Godsdienst. De Nederlanders belijden allen den Christelijken godsdienst met uilzondering van bijna 70 000 Israëlieten. Telt. in 't N. van ons land de Hervormde Kerk de meeste aanhangers, in 't Z. is de meerderheid Katholiek. 16. Onderwijs. Van staatswege bestaat er in ons land lager-, middelbaar- en ho ogeronderwijs. 't Bijzonder onderwijs is evenwel toegelaten. Daarom noemen we ons klimaat veranderlijk. Die veranderlijkheid en de vochtigheid hebben natuurlijk een niet bijzonder gunstigen invloed op den gezondheidstoestand: verkoudheid, jicht en koortsen komen nogal voor, vooral op het alluvium. Meester P. R. Bos 1847—1902 348

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 16