Landmeetkundig perspectief Binnen de dienst van het Kadaster en de Open bare Registers bestaat een toenemende behoefte aan een reeks voorlichtende publikaties, waar in aandacht wordt geschonken aan taken en systemen welke binnen de dienst worden ge hanteerd. De ontwikkeling van een dergelijke reeks, die plaats vindt in nauwe samenwerking met de Centrale Afdeling Voorlichting en Externe Be trekkingen van het ministerie van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening en die getiteld zal zijn „Landmeetkundig perspectief"is zover ge vorderd dat het eerste deel „Systeem Detail meting '76" onlangs verschenen is. Op 27 oktober j.l. werd op het NGL-congres in de stand van het Kadaster door het Hoofd van de Centrale Afdeling Voorlichting, drs. J.J.J.G. Schoenmakers, het eerste exemplaar van dit deel aangeboden aan de Hoofddirecteur van het Kadaster, ir. M.J. te Nuyl. De bij deze gelegenheid uitgesproken rede van ir. Te Nuyl laten wij hieronder volgen. Met genoegen aanvaard ik vandaag in deze omgeving van u, mijnheer Schoenmakers, het eerste deel van de reeks „Landmeetkundig perspectief". Hiermede is een nieuwe fase bereikt in de ac tiviteiten, welke op het terrein van de voor lichting omtrent de taken en activiteiten van de dienst van het Kadaster en de Openbare Regis ters worden ontwikkeld. De dienst is van oudsher een instituut dat de maatschappij slechts kan dienen op basis van het openbaarheidsbeginsel. Die gedachte zit al verwerkt in de naam van de dienst. Het rechts verkeer in onroerend goed is in dit land alleen mogelijk door de registratie van de zakelijke rechten van deze goederen en de openbaarheid van die registratie. Hiertoe worden door de dienst de openbare registers en de daaruit voort vloeiende kadastrale registratie gehouden. De mogelijkheden, die de beschikbaarheid van de zakelijk-rechtsgegevens aan de maatschappij biedt, worden de laatste jaren duidelijk hoger gewaardeerd dan in de historie van de dienst wel het geval is geweest. Van passieve informatieverstrekking naar ac tieve dienstverlening is een ontwikkeling, welke langzaam is ingezet, doch steeds sneller voort gaat. Om een idee te geven van de omvang der informatieverstrekking: In 1975 werden alleen al via de balies van de afdelingen Bewaring en Juridische Zaken 1.000.000 informaties afgegeven, in 1976 steeg dit aantal tot 1.300.000. In 1977 zet zich deze tendens voort. Het gewijzigde karakter van de informatiever strekking, oorspronkelijk \x/2 eeuw geleden vooral met een fiscaal karakter, thans ener zijds gericht op de belanghebbende individu, anderzijds door gegroepeerde informatie ge richt op de overheid, ten behoeve van de ruim telijke ordening en het ruimtelijk beheer, heeft duidelijk gestalte gekregen in de overgang van de dienst van het ministerie van Financiën naar het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening in 1973. Wanneer ik hier uitwijd over het openbaarheidsprincipe van de binnen de dienst geregistreerde informaties, dan be grijpt u, dat het mijn wens is, dat het gebruik hiervan door de maatschappij verder zal toene men en zo optimaal mogelijk zal worden. Daar voor is het zeer belangrijk dat deze informatie in de nabije toekomst door geavanceerde auto matische systemen verstrekt zal worden. Een gerichte voorlichting in en aan de maat schappij omtrent de bestanden en gebruiksmo gelijkheden van de kadastrale gegevens is stellig noodzakelijk. En dit geldt ook voor de andere activiteiten van de dienst. Zo is de dienst b.v. de grootste kaartvervaardi- gende instantie in Nederland. Al bijna \x/2 eeuw bestaat de kadastrale kaart, onverbrekelijk verbonden met de kadastrale registratie, als een Dit eerste deel wordt op pag. 357 besproken door de heer W. Koopmans. 351

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 19