visualisatie van percelen, opstallen, rechtsgren zen en onderlinge ruimtelijke situering. Verder is er de belangrijke en nieuwe taak van de dienst op het terrein van de vervaardiging van de grootschalige basiskaart, een uniforme topo grafische kaart, vooral ten behoeve van lagere overheden en nutsbedrijven, waarop door de ge bruiker de voor die gebruiker specifieke infor matie zoals de ligging van kabels en leidin gen kan worden aangebracht, maar evenzeer een kaart, welke ten dienste kan staan van de ruimtelijke ordening. Hierbij denk ik met name aan de gemeentelijke bestemmingsplannen. Het meten en het vervaardigen van kaarten uit de meetgegevens, is door de jaren heen één der belangrijkste activiteiten van de dienst geweest. Het is dan ook niet toevallig dat de eerste uit gave in de nieuwe reeks daaraan gewijd is. Ook andere aspecten en activiteiten van de dienst, het werk van de Rijksdriehoeksmeting, de nieuwste ontwikkelingen bij de fotogramme- trische kaartvervaardiging, de moderne plan- ontwerp technieken, de belangrijke inbreng bij de ontwikkeling van de terrestrische landmeet kundige technieken, het zijn alle zaken, waar over, via een gerichte voorlichting, belangrijke informatie aan de maatschappij kan worden overgebracht. Hierin vindt u dan ook naar mijn mening de basis voor het bestaansrecht van de thans ge starte reeks „Landmeetkundig perspectief", met mijns inziens een dubbele doelstelling: Primair is een dergelijke reeks extern van be lang, maar ook zal een intern bewustwordings proces bij de medewerkers van de dienst om trent de specifieke taken, en het maatschappe lijk belang daarvan, mede een stimulans zijn tot verdere kwalitatieve groei. In de door u mijnheer Schoenmakers ge geven opsomming van mogelijk in de toekomst ter hand te nemen onderwerpen tref ik activitei ten van uiteenlopende aard aan. Zij hebben echter een gemeenschappelijk uit gangspunt. Het betreft altijd taken of werk zaamheden van de kadastrale dienst. Dat het mogelijk is gebleken binnen 2 maan den te komen van een eerste gedachte over een dergelijke reeks tot de realisatie van een eerste publikatie, stemt mij tot voldoening. Dat het daarbij mogelijk was om aan mij op de eerste dag van het 9e NGL-congres het eerste deel, getiteld „Systeem Detailmeting '76", aan te bie den, stel ik op hoge prijs. Dit des te meer om dat het één der onderwerpen van dit congres is. Ik hoop dat een dergelijke vlotte prestatie illu stratief mag zijn voor de samenwerking tussen uw afdeling en mijn dienst. Ik hoop eveneens dat het mogelijk zal blijken in de komende jaren met een zekere regelmaat, de volgende delen in de reeks te realiseren. Dat, mede op deze wijze, mijn dienst een steeds toenemende aandacht zal vragen van uw afdeling, kan niet slechts tot vreugde stemmen, maar is tevens symboliek voor de verdere inte gratie van de dienst in het ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening. Examen voor Landmeetkundig tekenaar NLF 1 977*) Kaarttekenen Tijd: met detailcoörd. afwrijfschrift 5.40 uur. met detailcoörd. -j- handbeschr. 5.55 uur. zonder detailcoörd. afwrijfschrift 6.00 uur. zonder detailcoörd. -f- handbeschr. 6.15 uur. Verstrekt werden twee veldwerken, tekenmate riaal (Stabilene wit nr. 441107), calqueermate riaal (Stabilene nr. 441127) en afwrijfschrift. Kaartering De veldwerken kaarteren op schaal 1 500 op het tekenmateriaal; het ruitennet met de grond- slagpunten is reeds uitgeprikt. Het punt 915 valt buiten het kaartblad. De figuratie netjes in potlood afwerken, geen beschrijvingen aanbrengen. Calque De kaartering calqueren op het calqueermate riaal. De calque naar keuze beschrijven in inkt of door middel van het afwrijfschrift, leesbaar in de noordrichting, De volledige examenopgaven en -verslagen van onderstaand examen, evenals die van de jaren 1951, 1955 en volgende, kunnen worden besteld bij het secretariaat van de Examencommissie, Drie hoekjes 35 te Den Haag. 352

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 20