LANDMEETKUNDIG PERSPECTIEF De dienst van het Kadaster en de Openbare Registers geeft een reeks studierapporten uit, een en ander in samenwerking met de Centrale Afdeling Voorlichting en Externe Betrekkingen van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. De onderwerpen van die studierapporten zijn van zeer uiteenlopende aard en vloeien voort uit activiteiten, welke be horen tot het takenpakket van het Kadaster. Voor diegenen, die het NGL-congres 1977 niet bezochten (Zij hebben veel gemist! Het was „een evenement van formaat", zols ir. Ja cobs van het Ingenieursbureau Oranjewoud het noemt), zij vermeld dat op het congres reeds het eerste deel „Systeem Detailmeting '76" werd uitgereikt. De inhoud is identiek aan een binnen de dienst gebruikte handleiding voor de toepassing van dit systeem. Waarschijnlijk zal omstreeks midden februari 1978 het tweede deel van de reeks verwacht kunnen worden. Het onderwerp zal zijn: „De Rijksdriehoeksmeting" Men hoopt dat deze studierapporten zullen voorzien in een toenemende behoefte vanuit de maatschappij omtrent de activiteiten van bo vengenoemde dienst. Het Systeem Detailmeting '76 kan voor alle bij het Kadaster voorkomende metingen worden gebruikt, dus zowel voor hermetingen als voor bijhoudingsmetingen, ruilverkavelingen en ba- siskaarten, terwijl desgewenst ook niet-kadastra- le metingen met het systeem kunnen worden verwerkt. Het verzorgt de controle op de invoer van de gegevens, de berekening van coördinaten van detailpunten, controle op de uitgevoerde metin gen, de grootteberekeningen, de kaartering en eventueel de opbouw en instandhouding van deelbestanden met coördinaten en percelen. Tn het rapport zijn onder het hoofdstuk „Me tingen" de diverse rekencodes weergegeven en de gebruiksmogelijkheden toegelicht. De bijlagen bevatten de gebezigde formulieren, benevens verscheidene afbeeldingen (polaire meting, vaste en vrije standplaats, snijpunt, veldwerken betreffende verkoop, stichting en sloping, oppervlakteberekeningen en lijsten met berekende en ingevoerde coördinaten). Op de laatste bladzijden is de indeling van de foutcodes vermeld, waarbij geldt, dat hoe ern stiger de fout, des te lager het nummer is van de foutcode. De omvang is 17 bladzijden verklarende tekst en 34 bladzijden bijlagen. Het formaat is 20,5 x 29 cm. Mede door de fraaie uitvoering be looft deze serie een goede aanwinst te worden van de kadastrale vaklectuur. De rapporten kunnen worden aangevraagd bij de Hoofddirecteur van de dienst van het Ka daster en de Openbare Registers, Waltersingel 1 te Apeldoorn, telefonisch te bereiken onder nummer (055) 775123. W. Koopmans KADASTER-JAARVERSLAG 1976 In een 60 pagina's tellende publikatie heeft het Kadaster en de Openbare Registers verslag uit gebracht over de werkzaamheden in het jaar 1976. Het verslag besteedt aandacht aan ka dastrale kernpunten, reorganisatie, bedrijfsvoe ring, ruilverkaveling en landinrichting, automa tisering, techniek en ontwikkeling, registratie en juridische zaken, personeelszaken en de cen trale diensten. Tevens wordt een overzicht van de activiteiten per provinciale directie gegeven. Aan dit jaarverslag ontlenen we de volgende gegevens: In het verslagjaar is een aanzienlijke stijging in het aanbod van het werk opgetreden. Het aan tal aan de afdeling bewaring en juridische za ken aangeboden stukken vertoonde een stijging van 12%, terwijl de afgegeven schriftelijke in formatie een toeneming van 16% liet zien. Het aantal uit te voeren ambtshalve metingen nam toe met 17% Het totale personeelsbestand bedroeg 3381 per 31 december 1976. De toename hierin heeft geen gelijke tred gehouden met de groei van het werkpakket. Een aantal verstoringen in de serviceverlening aan het publiek was helaas on vermijdelijk. Door middel van verdere aanpas sing van de organisatie en tijdelijke maatrege len is getracht de dienstverlening op een zo goed mogelijk niveau te handhaven. Aan akteposten (ambtshalve metingen) werd 32%, hermetingen 16%, bijzondere opdrach ten 6%, particulier werk 7% en aan ruilverka veling 39% in tijd besteed. Het aantal binnengekomen akteposten bedroeg 122.000, afgedaan werden 80.000. Het aantal openstaande akteposten bedroeg op 31 decem ber 1976 202.000. In 1976 is een oppervlakte van 95.700 ha her meten (inclusief ruilverkaveling). In totaal is dan 29% van de totale oppervlakte van Ne derland hermeten c.q. verkaveld. 357

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 25