Ook aan de TH te Delft is een accentverlegging te constateren: bij de afdeling Geodesie werd een leerstoel „vastgoedsystemen" ingesteld. Planologie en recht krijgen veel ruimere aan dacht dan voorheen. Het stichtingsbestuur organiseerde in de afge lopen periode een tweetal studiedagen met als onderwerp: Netwerkplanning. De dagen wer den gehouden bij de afdeling Bedrijfskunde van de TH te Eindhoven. De ondervonden belang stelling was zó groot dat de dagen moesten worden herhaald. Onze rayoncommissies organiseerden overal in den lande weer vele lezingen over uiteenlopende onderwerpen, die bijdroegen aan ons „bijblij ven" in het vak. Het bestuur realiseert zich tekort te schieten op de vakgedeelten van de terreinambtenaar en de kartograaf. Plannen worden gesmeed om in de naaste toekomst studiedagen voor deze groe peringen te organiseren. Het bestuur besteedt steeds méér aandacht aan contacten buiten het NGL. Met het bestuur van de Nederlandse Vereniging voor Geodesie werd over vele onderwerpen van gedachten gewisseld. Er werden afspraken gemaakt, waardoor dou blures werden voorkomen in bespreking van onderwerpen tijdens studiedagen of congres sen. Uitnodigingen tot deelname aan zulke evene menten van de leden over en weer zullen wor den benadrukt in de tijdschriften, o.a. door in voeging van aanmeldingskaarten. Het bestuur is benaderd door de Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie, met een voor stel om regelmatig onderlinge belangen te be spreken door vertegenwoordigers van de NVG, het NGL, de NVvF en de Nederlandse Vereni ging voor Kartografie. In het verleden is dikwijls gesproken, en zijn suggesties gehoord, over een samengaan van ver enigingen en/of tijdschriften. Dit verlangen naar samengaan wordt thans weer regelmatig van anderen vernomen. De constructie van de Stichting NGL leent zich uitstekend voor inwilliging van die verlangens. Thans toch laten drie zelfstandige verenigingen een aantal bij statuten geregelde belangen behar tigen door een stichtingsbestuur, waarin die ver enigingen naar evenredigheid zijn vertegenwoor digd. Uitbreiding van dat aantal verenigingen kan, naar het zich voordoet, weinig bezwaren ontmoeten. Wellicht hebben de oprichters deze toekomstmogelijkheden bewust ingebouwd. De buitenlandse contacten zijn uitgebreid. Met de Britse collega's zijn de contacten versterkt, o.m. door uitwisseling van tijdschriften. Kersvers zijn de contacten met de Verein Deut- scher Vermessungswesen. Een toekomstig ge sprek zal duidelijk moeten maken in hoeverre hier uitwisseling van gegevens op vakgebied mogelijk is. U zult reeds begrepen hebben dat vertegenwoordigers van de British Technician Group en de Verein Deutscher Vermessungs wesen dit congres bijwonen. Een wens tot succes met het congres werd ont vangen van de Oostenrijkse zustervereniging. Mogelijk is in de toekomst ook daar voor onze leden kennis te vergaren. Na deze schets van de gepasseerde twee jaren, dienen we ons te richten op het heden en de toe komst. Hoewel wij steeds trachten om via het tijdschrift Geodesia bij te blijven, kwam het ons als noodzakelijk voor de automatisering in foto grammetrie en terrestrische meting op een con gres aan de orde te stellen. Kennis veroudert snel. Instrumenten, gisteren nog modern, kunnen morgen niet meer mee. Vele fabrikanten bieden vele instrumenten aan met nog meer mogelijkheden. Niet elk instrument, noch elke opname-metho de, zal u passen. Hopelijk geeft dit congres u voldoende inzicht in de thans gerealiseerde mo derne opname- en verwerkingstechnieken en zult u de voor u meest geschikte werkmethode met de daartoe te gebruiken instrumenten uit de voordrachten en de expositie herkennen. Hoewel de stichting zich statutair hoort bezig te houden met de bevordering van de landmeet kunde en de landmeetkundige kennis van haar leden, heeft het bestuur gemeend tijdens dit congres eveneens aandacht te moeten besteden aan de sociale aspekten die de automatisering met zich brengt: Hoe wordt deze totaal-veran dering van het werk door het personeel erva ren? Blijft er plezier in 't werk? Waar bij de landmeetkundige diensten deze so ciale aspecten niet opzettelijk zijn vergeten, doch onvermijdelijk steeds zijn voorafgegaan door de automatisering, dames en heren: tijdens dit congres zijn die sociale aspecten waarlijk niet vergeten. Dames, u spoedt zich aanstonds per bus naar Gouda, en u dames en heren congressisten, krijgt volop de gelegenheid de onderlinge con tacten te verstevigen in de koffiebar, op de ten toonstelling, tijdens de lunches en vanavond. Met de wens, dat u allen twee goede dagen zult beleven, verklaar ik dit congres voor geopend. 336

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 4