NGL-congres 1 977 Op donderdag 27 en vrijdag 28 oktober j.l. hield de Stichting Nederlands Genootschap voor Landmeetkunde voor de negende maal haar tweejaarlijks congres. Het vond voor de derde keer plaats in het Jaarbeurs Congres- en Ver gadercentrum te Utrecht. Om negen uur opende dit centrum zijn poor ten voor de 1000 landmeetkundigen die uit alle delen van het land arriveerden. Onder het ge not van aangeboden koffie zagen vele collega's elkaar na twee jaar weer terug. Om half elf opende de voorzitter van de Stich ting NGL, ing. S.C. Hoos het congres. Zijn toe spraak treft u elders in dit nummer aan. Hierna verlieten de 80 deelneemsters aan het damesprogramma het congresgebouw om per bus af te reizen naar Gouda alwaar de bezich tiging van de St. Janskerk en een rondleiding in het stedelijk museum „Het Catharina-Gasthuis" plaatsvond. De eerste congresdag stond in het teken van de fotogrammetrie. In een viertal lezingen werd achtereenvolgens aandacht geschonken aan de fotogrammetrische detailmeting, een fotogram- metrische stadskaartering, automatisering in de luchtkaartering en tenslotte de personele gevol gen die deze automatisering met zich meebrengt. Het technische gedeelte van deze dag werd be sloten met een discussie over de behandelde on derwerpen. Op het avondprogramma stond één onderwerp centraal: de geodetische gastronomie. Na een voortreffelijke inleiding bestaande uit een ape ritief werd door 160 personen aan een Zweeds buffet deelgenomen. Het geheel werd muzikaal omlijst. Op de tweede congresdag bijgewoond door 1100 personen werd het thema „de automa tische verwerking van terrestrische metingen" in een viertal voordrachten behandeld. Na een historisch overzicht van de instrumentele ont wikkelingen en een blik in de toekomst, werd een stap in de richting van een coördinatenka- daster gezet. Vervolgens werd een beeld ge schetst hoe met een zelfregistrerende tachyme- ter de meting te velde plaatsvindt en met de verzamelde gegevens via computer en teken automaat de kaart tot stand wordt gebracht, om tenslotte tot de conclusie te komen dat het ook voor kleinere diensten op deze manier verant woord is een deel van de werkzaamheden te automatiseren. 337

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 5