Fotogram metrische detailmeting door dr. ir. G. H. Ligterink, dekaan der afdeling Geodesie van de Technische Hogeschool te Delft. Inleiding Het is een goede keuze dat het NGL tijdens haar congres het onderwerp „fotogrammetri- sche detailmeting" aan de orde stelt en wel om de volgende redenen: De detailmeting is een belangrijk onderdeel van het gehele fotogrammetrische proces. Hier aan dankt de fotogrammetrie zelf haar belang rijkste toepassing; het uitwerken van foto's en beeldparen is steeds een zwaartepunt geweest in de fotogrammetrische werkzaamheden. Het is een onderwerp met vele essentiële as pecten, die tot nog toe weinig, beter gezegd te weinig, aandacht kregen. Gezien de automatisering op vele onderde len van de detailmeting in de fotogrammetrie, is het goed aan dit onderwerp weer eens extra aandacht te besteden. In het hierna volgende komen de volgende de len aan de orde: de praktische toepassingen in Nederland; de fotogrammetrische uitwerkingsmethoden, die deels afhankelijk zijn van de terreinvorm en deels afhankelijk van het gevraagde eindpro duct; de nauwkeurigheid van de fotogramme trische detailmeting, die toegelicht zal worden aan de hand van een tweetal experimenten; nieuwe ontwikkelingen. Praktische toepassingen Bij de grote landmeetkundige bedrijven in Ne derland is fotogrammetrische detailmeting een belangrijk deel van de te verrichten werkzaam heden. Om hiervan een indruk te verkrijgen heb ben enkele bedrijven hun medewerking ver leend aan een eenvoudige enquête met een paar essentiële vragen over kaartschaal, gekaarteer- de oppervlakte, tijdsbesteding, etc. Voor de me dewerking ben ik de betrokken bedrijven erken telijk, omdat hierdoor een indruk verkregen is van de hoeveelheid inspanning, die besteed wordt aan fotogrammetrische detailmeting. De getallen hebben betrekking op een jaargemid delde berekend over de laatste drie jaren (1 jan. 1974-1 jan. 1977). Omdat de enquête, zoals ook de bedoeling was, niet gedetailleerd is ge weest, moeten de gegevens voorzichtig geïnter preteerd worden; ze geven slechts een orde van grootte aan. Voor de Fotogrammetrische Dienst van het Ka daster geldt het volgende. Per jaar wordt 60 a 70.000 ha gekaarteerd ten behoeve van kadas trale bijbladen of grootschalige basiskaarten; dit laatste sinds 1976. De kaartschaal is 1 2000 voor landelijk ge bied en 1 1000 voor stedelijk gebied en de bijbehorende fotoschalen zijn 1 6000 respec tievelijk 1 3500; dus een vergroting van 3 a 3,5 maal. In totaal zijn hiervoor 7 fotogrammetrische kaarteringsinstrumenten geheel in bedrijf: 6 Wild A8 en 1 Kern PG3. De naverkenning is hier buiten beschouwing gelaten. Bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswater staat wordt per jaar bijna 10.000 ha gekaar teerd ten behoeve van grondkaarten en beheer- kaarten; kaartschaal 1 1000 en fotoschaal 1 4000. Hieraan worden per jaar 14000 instru menturen besteed. Verder worden nog oever- en kustkaarten en rivierkaarten fotogrammetrisch vervaardigd op schaal 1 2000 en 1 5000. De hieraan bestede instrumenturen zijn 4000 per jaar. Buiten be schouwing zijn gelaten de fotogrammetrische metingen ten behoeve van strandprofielen, mi lieubeheer, bijzondere opdrachten, revisie etc. Inleiding gehouden op 27 oktober 1977 in Utrecht op het negende NGL-congres. 339

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 7