BESLUITVORMING BEHEERS REGELINGEN VOORLOPIG AFGEROND Het bestuur van de SBL heeft een aantal be sluiten genomen die het toepassen van beheers regelingen in daartoe aan te wijzen gebieden mogelijk maken (Stcrt. d.d. 6 december 1977). Met deze besluiten wordt uitvoering gegeven aan de Beschikking beheersovereenkomsten, die minister Van der Stee in overeenstemming met de staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk op 1 juni 1977 heeft vastgesteld. De vastgestelde besluiten zijn met name be doeld om ervaring op te doen met het stelsel van beheersregelingen. Daarbij is grote aan dacht besteed aan de rechtszekerheid van degenen, die op vrijwillige basis een beheers overeenkomst afsluiten. Zo zijn duidelijke regels vastgelegd met betrekking tot de vast stelling van de vergoedingen en de aanpassin gen daarvan aan prijs- en technische ontwikke lingen. Ditzelfde geldt voor de mogelijkheden voor betrokkenen om de overeenkomst op te zeggen. Tenslotte zijn ondermeer ingebouwd garanties tegen waardeverlies bij verkoop van bij beheersovereenkomsten betrokken gronden. Het bestuur zal in deze fase de toepassing van de regelingen intensief begeleiden om zonodig tijdig aanpassingen te kunnen aanbrengen. De Beschikking beheersovereenkomsten en de thans vastgestelde besluiten zullen van toepas sing zijn op aan te wijzen waardevolle agrari sche cultuurlandschappen. Deze kunnen wor den onderverdeeld in: beheersgebieden, waar het gewenste beheer van natuur en landschap inpasbaar lijkt in de agrarische bedrijfsvoering; reservaten. In deze gebieden wordt eigen domsverwerving nagestreefd omdat het gewenste beheer van natuur en landschap hier niet inpasbaar is in de agrarische be drijfsvoering. In deze reservaten kunnen tot de verwerving in eigendom als tussenstap beheersovereenkomsten worden afgesloten. Voor de gebieden waar toepassing van deze regelingen het meest urgent is, zal op korte termijn overleg worden gevoerd tussen het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en de provinciale besturen. Het stelsel van beheersregelingen gaat uit van het opstellen van beheersplannen voor de be heersgebieden/reservaten. Hierin wordt ge regeld welk beheer de boeren in het kader van de overeenkomst op zich kunnen nemen en welke vergoedingen daar tegenover zullen staan. De opstelling van de plannen zal ge schieden door provinciale adviescommissies, waarin landbouw, natuurbescherming en rijks- en provinciale overheid zijn vertegenwoordigd. Deze adviescommissies hebben ruime bevoegd heden om terug te koppelen naar betrokkenen. Hun ontwerp-beheersplannen zullen voor be trokkenen ter inzage worden gelegd. In ver band met de landelijke coördinatie neemt het bestuur van de SBL de uiteindelijke besluiten. W®®^ OPTISCH UITLIJNEN In de grote prakticumzaal van het Laborato rium voor Landmeetkunde van de Landbouw hogeschool in Wageningen is op donderdag 24 november een seminarium gehouden over „Het optisch uitlijnen". Bij de maatvoering van allerlei constructies in de machinebouw, de vliegtuigindustrie, de scheepsbouw, enz., worden dikwijls bijzonder kleine toleranties gecist. Een aanzet voor op lossing van dit probleem is al enkele tien tallen jaren geleden gegeven door medewerkers van de Boeing fabrieken in de Verenigde Sta ten. Sindsdien zijn er enkele optische en laser instrumenten ontwikkeld en verbeterd en is ook een grote reeks hulpstukken op de markt gekomen. Al deze apparaten met hun eigen werkwijzen worden wel samengevat in het be grip „optical tooling". De lezingen van Mr. John Hanold*) over de achtergronden en principes van de „optical tooling" zijn instructief geweest en zeer onder houdend gepresenteerd. Veel aandacht is uiter aard besteed aan de toepassingsmogelijkheden. Het initiatief voor dit seminarium is genomen door ing. N. Zondag. Door de kleine zeer ge- interesseerde groep belangstellenden is dit dui delijk op prijs gesteld. Ing. H. A. Schok Mr. John Hanold over „optical tooling". Mr. John Hanold is werkzaam bij de Technical Instrumentation Division van Keuffel Esser Comp., Hoboken, New Jersey, USA. 386

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 18