Ingewikkelde systemen - eenvoudig toegepast door E. A. Janssen, hoofd van de afdeling Landmeten van de gemeente Oss. Afgaande op de titel van deze voordracht zoudt u nu het ei van Columbus mogen verwachten. Zodat u kunt zeggen: ,,Zo simpel is nu automa tiseren". En in feite is dat ook zo, mits u daar uw eisen op afstemt. Of met andere woorden „het pak aantrekt dat past". Het systeem dat de gemeente Oss zich heeft laten aanmeten is een voorbeeld van zo'n pak. Het mag in die zin met de ingewikkelde syste men worden vergeleken, dat het een compleet systeem is. Een tafelcomputer is daar het hart van; deze verwerkt de meetgegevens en bestuurt een vlakke tekentafel. Het is een, opzettelijk gekozen, eenvoudige toepassing van grote - ingewikkelde systemen. Daar is een groeiproces aan vooraf gegaan, dat gevoed werd door de problemen en de mogelijkheden die zich in de praktijk voordeden. De gemeente Oss heeft in de laatste decennia een sterke groei doorgemaakt, gepaard gaande met grote stadsuitbreidingen. De afdeling Land meten volgde, in personeelsbezetting, die groei op een afstand. Het regelmatig tekort aan mankracht werd onder andere opgevangen door het uitbesteden van werk. Desondanks bleek er in de jaren 7071 een duidelijk personeels tekort; zowel in de binnendienst als in de bui tendienst (een halve meetploeg en halve teke naar). De afdeling bestond toen uit 7 man: een afde lingschef, een landmeter binnendienst, een landmeter buitendienst met twee meetassisten- ten, en twee tekenaars. Een dergelijk tekort aanvullen is zonder de mogelijkheid van interne verschuivingen al niet goed te doen. Daar kwam nog bij dat, wanneer die sterke groei zou gaan afnemen, er binnen afzienbare tijd een personeelsoverschot zou kunnen ontstaan, ter- wijl een natuurlijk verloop, gezien de vrij jonge samenstelling, dit wellicht niet zou gaan com penseren. Die afremming in de groei was wel degelijk te verwachten, zodat personeelsuitbrei ding discutabel was. Deze problematiek viel samen met de intro ductie in 1970 van de zelfregistrerende rich- tings- en afstandsmeter; de Reg Elta 14. Deze tachymeter, waarbij de meetgegevens automa- matisch in een ponsband worden geregistreerd, betekende een belangrijke verbetering ten op zichte van de tot dan toe bekende richtings- en afstandsmeters. Deze zelfregistratie met aansluitend automati sche verwerking schakelde veel handmatig arbeidsintensief werk uit. Uit proefmetingen met de Reg Elta bleken tijdsbesparingen op detailmetingen en uitzettin gen van 50 tot 75 procent mogelijk. Deze tijd winsten waren een aantrekkelijk alternatief om via tijdsbesparing op arbeidsintensieve onder delen het waarschijnlijk tijdelijk tekort aan mankracht op te vangen. Dat is nu wel eenvoudig gezegd, maar het was bepaald geen broodje halen bij de bakker. Er was een Reg Elta; enkele computer-centra waren intensief bezig met automatische kaart vervaardiging. Maar wat moet je aanschaffen aan apparatuur? En hoe pas je zo'n nieuwe werkwijze in de bestaande in? Uitgaande van het werken met de Reg Elta hebben wij toen een werkschema van de af- delingstaken opgezet en dat als leidraad ge nomen voor de marktverkenning. Zo'n schema is niet zo'n ingewikkelde zaak. Het ene volgt namelijk uit het andere. Maar het moet wel gemaakt worden wil je de draad kunnen blijven volgen. Volgens dat schema werken we thans. Een indruk hiervan krijgt u nog middels een praatje bij een plaatje. Inleiding gehouden op 28 oktober 1977 in Utrecht op het negende NGL-congres. 375

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 7