Wezenlijk voor dit schema was, dat wij slechts sobere eisen hadden ten aanzien van de auto matische kaartvervaardiging. Onze eis ging niet verder dan het automatisch uitprikken van de opgemeten detailpunten. Alles wat er meer uit kwam was meegenomen. Deze minimale eis sprak voor zich, want de Reg Elta levert in de ponsband een voor de tekenkamer wereldvreemd ding af. Omzetting naar leesbare poolcoördinaten of omrekening naar rechthoekige coördinaten bleek met een tafelcomputer, zonder tussenbewerking, pro bleemloos mogelijk te zijn. Maar voor de tekenkamer zou dit echter geen tijdsbesparing geven ten opzichte van de con ventionele kaarteermethoden. En omdat het uitprikken van duizenden punten met een coör- dinatograaf een arbeidsintensief werk is met een moeilijk te controleren foutenbron, lag het voor de hand ook dit onderdeel te automatise ren. Aanvankelijk ging hiervoor de gedachte uit naar verwerking en kaartering door een com putercentrum. Zoals gezegd, hielden enkele centra in den lande zich intensief bezig met automatische kaartvervaardiging en deze wa ren in staat de Reg Elta-ponsband te verwer ken. Er kleefden echter nog al wat praktische be zwaren aan de verwerking door zo'n centrum. 1. De verwerking duurde minimaal twee we ken. 2. Bij fouten in de meting zou tussentijds con tact nodig zijn wat extra tijdvertragend werkte. 3. De kleinere opmetingen dienden verzameld te worden aangeboden, waardoor voor die objecten nog eens extra wachttijd werd in gebouwd. In de praktijk zou dit neer komen op een wachttijd van drie tot vijf weken tussen de beëindiging van de meting en het gereed komen van de computertekening. Die levertijd was vooral voor de kleinere opmetingen nogal be zwaarlijk. Temeer, omdat vooral voor die op drachten geldt: „vandaag besteld gisteren klaar". En omdat het in feite alleen ging om het vermijden van het handmatig uitprikken met de coördinatograaf, zou in ons geval een door een tafelcomputer gestuurde coördinato graaf reeds voldoen om een afgerond systeem in eigen huis te krijgen. Waarmee de afhanke lijkheid van een extern bureau ten aanzien van de wachttijden was uitgeschakeld. Zo'n coördinatograaf werd gevonden in de vorm van een eenvoudige vlakke tekentafel. Met behulp van deze tafel konden de punten behalve uitgetekend, ook nog met elkaar ver bonden worden. Het uitprikken verviel daar door geheel. Daarvoor in de plaats kwam het machinaal uitwerken, met een uiteindelijke tijdwinst van 30 procent op het tekenwerk. Het resumé van de gevonden tijdwinsten zag er dus als volgt uit: 50 procent op detailmetingen, 75 op uitzetwerk en 30 procent op het teken werk. Afgezet tegen het aantal mandagen dat per jaar, afhankelijk van de soort opdrachten, aan de diverse onderdelen werd besteed, be tekende deze tijdwinst een besparing van 120 tot 130 mandagen per jaar. Voldoende om de eerste nood te ledigen en ruim voldoende om de investeringen verantwoord te doen zijn. Op basis van deze gegevens, waaruit bleek dat de opdrachten verwerkt konden worden en waarbij bovendien de ontwikkeling van de ge meente kon worden afgewacht, hebben wij toen definitief gekozen voor aanschaf van apparatuur met verwerking in eigen huis. Gefaseerd over drie jaren is achtereenvolgens aangeschaft: een tafelcomputer met printer en ponsband- lezer; een zelfregistrerende tachymeter; een vlakke elektronische tekentafel. Daarmee hebben wij een systeem in huis ge kregen dat de afdeling meer souplesse heeft gegeven. Er kan flexibeler op de opdrachten worden gereageerd; een echte spoedklus kan ook met spoed worden afgewerkt. De maat- voerende begeleiding van uitbreidingsplannen heeft door de ruimere mogelijkheden duidelijk aan betekenis gewonnen; zowel in de ontwerp- sfeer als bij de uitvoering. Overigens is het niet zo dat „apparatuur in huis" betekent „draaien maar". Een team, en vooral de direct betrokkenen, moeten systeem gericht kunnen denken en werken. Er is een ruime inwerkperiode voor nodig om een goede afstemming van de werkonderdelen en daar mee een goed draaiend geheel te krijgen. Een kijkje in de praktijk zal dit wel duidelijk maken. (N.B. De tekst, behorende bij de oorspronkelijk hierna volgende diaserie, is omwille van deze publikatie enigszins gewijzigd. Inhoudelijk is daardoor echter niets veranderd). Die afstemming is een zaak van mens en appa ratuur, waarbij de apparatuur ondergeschikt is, maar wel optimaal moet worden benut. De werkonderdelen moeten logisch op elkaar 376

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 8