aansluiten, zodat voor elk teamlid de lijn dui delijk zichtbaar is en dat ook blijft. De werkzaamheden in de diverse onderdelen hebben ook een duidelijke samenhang. Meer dan voorheen zijn de teamleden daardoor van eikaars werk afhankelijk. Een aspect dat aan de werkorganisatie aparte eisen stelt. Belang rijk in die lijn is uiteraard de apparatuur. De tafelcomputer, een Hewlett-Packard 9830A, heeft een intern geheugen van 16 K bytes en een magneetband in cassette met 80 K bytes (foto 1). Aan randapparatuur staat daarbij een foto- elektrische ponshand lezer en een printer (foto 2) met een schrijfsnelheid van 30 tekens per seconde. De investering voor deze gehele unit bedroeg ca 70.000, Voor koppeling van de tafel, en ook voor andere randapparatuur, aan de computer zijn verbindingsstukken nodig. Deze interfaces, die onontbeerlijk zijn, behoeven niet duur te zijn, maar bepalen wel de inzetbaarheid van de com puter. De tekentafel, een DCS417/F (foto 3), is middels zo'n interface aangesloten. De snelheid van de tafel is in deze combinatie niet groot; namelijk één cm per seconde. In vergelijking met de tafels van de grote systemen een slakkengangetje. Dit wordt veroorzaakt door de stapgrootte van 0.01 mm, en het ont breken van een vertragings- en versnellings eenheid of programma. Daardoor kan de tafel met maximaal 1000 Herz bestuurd worden. Dit is het gevolg van de aansluiting op een tafelcomputer. Het is een beperking die echter zeer acceptabel is. De tafel doet er rustig en onverstoorbaar zijn werk mee, met een nauw keurigheid van 0,1 mm per meter. De kosten voor deze tafel bedroegen ca. 37.000, evenals de computer-unit inclusief BTW. De trots, soms vriend, soms vijand, maar altijd een gewaardeerd stuk gereedschap van de meet- ploeg, is de Reg Elta (foto 4). Eerlijk gezegd willen ze hem buiten niet meer missen, ook al is hij in zekere zin af en toe een dwingeland. Wij betaalden voor de Reg Elta 14 met inrichting voor snelmeting, pons apparaat, optisch lood, twee prismastokken met elk twee prisma's en een los prisma, twee batterijen, een oplaadapparaat en een statief ca. 90.000,inclusief BTW. Foto 2. Printer. Foto 3. Tekentafel. Het op deze foto afgebeelde kaartbeeld, schaal 1 500, tekende de tafel in ca. 10 minuten. Het tekenvlak meet 90 bij 120 cm. Foto ITafelcomputer met ponsbandlezer. 377

(NGT) Geodesia | 1977 | | pagina 9