hand dat de programmeurs en automatiserings deskundigen nauwelijks iets anders zagen dan al het goede wat ze met hun werk voor de medemens deden. En in ons beroep leek 't heer lijk om de zo weinige kartografen van zo veel saai werk te kunnen „verlossen". Bovendien werd vlot verondersteld dat anderen zéker zouden automatiseren en je snel achterop zou raken in de vaart der kaarterenden als je er niet aan mee deed. Kortom er waren grote ver wachtingen. I.2. Verwachtingen In oktober 1969 hield het Hoofd van Dienst een toespraak over digitaal kaarteren en als secreta ris van de werkgroep „Digitaal kaarteren" no teerde ik toen wat men van het digitaal kaarte ren van fotogrammetrische kaarten verwachtte: 1. Het tekenen met de hand kan geheel wor den vermeden. 2. Gegevens voor het samenstellen van een situatiekaart kunnen compact in ponsband worden opgeslagen. 3. Uit deze ponsbanden kan een stereomodel of een gedeelte ervan op elke gewenste schaal worden uitgetekend. 4. Vliegplan en bladligging zullen daardoor on afhankelijk van elkaar worden. 5. Voorbereiding van de modellen wordt een voudig en beperkt zich tot de verbindings punten in de hoeken. 6. Bladligging en kaartschaal zijn volkomen vrij te kiezen. 7. Het stereomodel hoeft slechts éénmaal re latief georiënteerd te worden. Aerotriangu- latie en kaartering geschieden dan achter eenvolgens in dat model. 8. Het afzonderlijk opzetten van bladen is niet meer nodig. Ze worden niet meer aan het instrument getekend. 9. Voor de bediening van het instrument is slechts één waarnemer nodig en er is ook geen tekentafel meer. 10. Uit de ponsband kunnen beschadigde kaar ten en/of calques gemakkelijk opnieuw worden getekend. II. Aan de ponsband kunnen de gegevens voor as- en grenskaartering worden toege voegd. 12. Een enorme tijdwinst door het uitschakelen van de handbewerking ligt in het vooruit zicht. U begrijpt, dat er in deze scala van goede voor uitzichten ook een zee van bedreigingen ver borgen lag. Het was ingewijden van het begin af duidelijk in welke richting deze gingen. "Het tekenen met de hand kan geheel worden vermeden", klonk het in het eerste punt en als slot nog eens: ,,Een enorme tijdwinst door het uitschakelen van de handbewerking ligt in het vooruitzicht". 1.3. Acceptatie Het zal u niet verbazen dat er vanaf het begin van de ontwikkeling van de digitale detailkaarte- ring langzamerhand een duidelijke, maar helaas tegengestelde meningsvorming ontstond bij de afdelingen welke er mee te maken kregen. De grote verliezer in dit spel kon alleen maar de tekenafdeling zijn en zij moest zich, naar het oordeel van de automatiseringsdeskundigen, maar snel op het einde voorbereiden. Zij stond daarbij vrijwel alleen. Naast de rekenkamer, waar het begrip automatisering al was ingebur gerd en naast de afdeling fotogrammetrie, die er op gebrand was om geheel zelfstandig de kaart- produktie te kunnen uitvoeren zonder hulp en inmenging van de kartografen, was de buiten dienst er nog bij betrokken. Het „digitaliseren" van het kaarteerproces zou voor deze afdeling weinig directe wijzigingen meebrengen en ze stond dus vrij onverschillig tegenover het pro ces dat zich toch „binnen" afspeelde. De onrust en de ongerustheid waren begonnen, de vele vragen van de ene groep waren evenzo- vele zekerheden van de andere. Voor de één was alles duidelijk, voor de ander alles onbegrij pelijk. Alles draaide toen al om de kardinale vragen „Hoe en waarom?" en in de loop der jaren is gebleken dat het voor een dienstleiding gemak kelijker is om te antwoorden op de vraag „hoe?" dan op de vraag „waarom?". Ik stel u voor, om eerst samen te kijken hoe het technische proces verliep. Dit zeer op pervlakkig, niet alleen omdat ik daarvoor niet de meest aangewezen expert ben, maar veel meer omdat wij, gezien onze afspraak, meer zouden kijken naar de mens achter deze processen, naar zijn reacties en aanpassingsvermogen, hetgeen dikwijls synoniem moet zijn met incasserings vermogen, dan dat we zullen kijken naar de technische merites. 2. DE ONTWIKKELING 2.1. Eerste fase Begonnen werd met het digitaliseren van één model, waarna de eerste tekening werd ge maakt. Deze was nog geprogrammeerd zonder signaturen en beschrijving. Abusievelijk werd dit tekeningetje (fig. 1) de eerste keer op een te kleine schaal getekend en daardoor voelde het 8

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 10