x Vs Fig. 1. onderzoekersteam o.ll.v. ir. Van den Hout aan den lijve dat je niet zc> maar op elke schaal kunt kaarteren. Het programmeren van symbolen was uitermate moeilijk. Een cirkeltje moest als regelmatige zeshoek worden getekend en tot in de huidige tekeningen overheersen de (drie-) hoekige symbolen, die het makkelijkst en goed koopst te tekenen zijn (fig. 2). Fig. 2. Op de eerste tekening werd men ook direct ge confronteerd met „scheve" huizen, een euvel dat eerst geruime tijd later zou kunnen worden „weggerekend" met behulp van een sub programma op een grotere computer. Stap voor stap werden de tekenprogramma's uitge breid. Toegevoegd werden beschrijvingen in (te) grote kapitale letters en zeer veel lijn- en puntsymbolen. De tekeningen, welke werden gemaakt op een drumplotter, bleven vanuit kartografisch oogpunt gezien nogal primitief. Het wijzigen van de ponsbanden met de hand was zo tijdrovend dat daar spoedig van werd af gezien. Daarom moesten de tekeningen met de hand worden bijgewerkt. De uiteindelijk afge leverde tekening bevatte dan ook vele elemen ten, die niet of niet meer in de ponsbanden voorkwamen. Zoals eerder opgemerkt moesten de tekeningen worden gemaakt op een drumplotter. Twee grote nadelen van dat instrument waren dat de breedte van de tekeningen tot 70 cm beperkt was en dat er niet mee kon worden gegraveerd. Vergeleken met de moeilijkheden welke werden ondervonden bij het tekenen en reproduceren van de kaartbladen, verliep het registratieproces aan het instrument vrij vlot. Na enige training werd al spoedig een volledigheid van de kaart bereikt, die weinig te wensen overliet en dat in een tijd welke ongeveer even lang duurde als die van het tekenen in de grafische methode. Daarbij wordt, zoals wel bekend, het stereo model op het kaartblad, dat op de gewenste kaartschaal is opgezet, ingepast en in potlood uitgetekend. Bij de digitale methode bleek het maken van een proeftekening al spoedig onmis baar. De kaartinhoud van bijzonder gedetail leerde kaarten vereist zoveel registratie dat de waarnemer niet meer uit het blote hoofd kon nagaan of hij zo volledig mogelijk had gere gistreerd. De onvolledigheden werden op die proeftekening, welke onmiddellijk werd ge maakt, terwijl het model nog in het instrument ingesteld bleef, zichtbaar en konden dan direct worden aangevuld. Er is ongeveer drie jaar gewerkt aan de ont wikkeling van een voorlopige methode van digi taal kaarteren. Alle mogelijkheden op het gebied van de reken- en tekenapparatuur wer den daarbij ingeschakeld en zoveel mogelijk be nut. Het eindprodukt voldeed nog steeds niet aan de verwachtingen, maar ook niet aan rede lijk te stellen kartografische eisen. In deze eerste fase bleek de trommeltekenma- chine de grote bottle-neck te blijven. In snel heid, tekenkwaliteit (het is een „hobbelige" stappenmachine), bereik en vooral reproduceer baarheid van zijn produkten schoot het appa raat ver te kort, of werd er te veel van geëist. 2.2. Voortgang Het in bedrijf nemen van een snelle, zeer nauw keurige vlakke tekentafel, was dan ook een ge weldige stap vooruit. De tekentafel wordt be stuurd door een computer die zijn instructies krijgt via de ponsbanden welke aan het kaar- teerinstrument worden gemaakt. Vooral voor de tekenaars die belast waren met het afwerken van de kaarteringen, waren de gravures met volledige beschrijving, welke door de vlakke tafel worden gemaakt, een verade ming. Niet minder zijn zij dat ongetwijfeld ge weest voor vele van de opdrachtgevers, die zich

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 11