7. Dataverzameling Aan de stereoplotters zijn voorzieningen getrof fen om de bewegingen van het meetwerk digi taal te registreren. Hiertoe zijn de instrumenten uitgerust met encoders voor X, Y en Z. De pul sen die afgegeven worden door de encoders worden geregistreerd door een digitizer (Kongs- berg PDS-M8). Dit apparaat zorgt ervoor dat de geregistreerde coördinaten in het juiste formaat worden ge bracht voor verdere verwerking in het kaarteer- programma (vergelijk met EK5). De digitizer bestaat uit een micro-computer; een alfa-nummerieke terminal, waarmee de communicatie met de centrale computer plaats vindt; een papertape-reader en een papertape- printer. Deze printer is alleen nodig als alternatief bij sto ring in de centrale computer, zodat het werk aan de stereo-instrumenten dan door kan gaan. De stereoplotter blijft verbonden aan zijn oor spronkelijke tekentafel i.v.m. de volledigheids controle bij de kaartering. 2. Dataverwerking De PDS-M8 is on-line verbonden met de cen trale computer Hewlett-Packard 3000 II, die een geheugen van 128 K woorden heeft. Het is een verbazend sterke machine die het in velerlei op zichten kan opnemen tegen b.v. een grote IBM 370 computer. Aan de centrale computer zitten de volgende onderdelen enkele alfa-numerieke beeldschermen voor one-line communicatie met de computer; twee tape-units; drie schijventorens; een kaartlezer en een ponsbandlezer; een lijnprinter. 3. Grafisch interactief systeem Ons Kongsberg/Applicon grafisch interactief systeem is wel het pronkstuk van het geheel. Het bestaat uit: a. een grafisch interactief beeldscherm met een grote digitaliseertafel; b. een grafisch interactief beeldscherm met een klein besturingstablet; c. een tape-unit; d. een schijventoren en e. een automatische tekentafel (Kongsberg). 4. Automatische tekentafel Meteen werkoppervlakte van 1200x 1600 mm en een maximum tekensnelheid van 42 meter per minuut. Kaarteerproces Nu we de beschikbare apparatuur kennen, gaan we eens bekijken hoe daarop het kaarteerproces past. Het kaarteerproces bestaat uit de volgende stappen 1. voorbereiding van de modellen d.m.v. puntsoverdracht; 2. aerotriangulatie; 3. blokvereffening; 4. stereokaartering; 5. controle en correctie; 6. gravure. Stap 1: voorbereiding In deze stap worden de modellen via puntsover dracht aan elkaar geregen. Dit arbeidsintensieve werk kan o.i. helaas niet geautomatiseerd wor den. Wel kan het systeem een deel van de bij komende administratieve handelingen overne men, d.w.z. dat het hele blokschema in de com puter kan worden gezet. Stap 2: aerotriangulatie Hier doet zich de eerste belangrijke mogelijkheid tot automatisering voor. De machine-coördina ten worden digitaal vastgelegd voor latere auto matische invoer in het blokvereffeningspro- gramma. Belangrijker is echter dat we een pro gramma hebben ontworpen waardoor vaak op tredende fouten bij triangulatie voorkomen wor den (bijv. puntsverwisselingen, meetfouten e.d.). Er vindt tijdens de triangulatie een „gesprek" plaats tussen de operator en de computer. Dit is zo geregeld dat de operator niet het gevoel krijgt dat hij door de computer geleid wordt, doch wel wordt de operator op fouten geatten deerd. Dit is van groot belang voor de volgende stap. Stap 3: blokvereffening Door het uitzeven van blunders tijdens de trian gulatie start de blokvereffening met betere ge gevens. Hierdoor is het gehele blokvereffe- ningsproces schoner. Bovendien beschikt onze rekenkamer over een alfanumeriek beeldscherm, waarmee in conversatie met de computer de wijzigingen in de computer-output zeer snel worden ingebracht. Het gevolg is een belang rijke tijdwinst. Stap 4: stereokaartering Zoals te verwachten ligt hier één van de grootste voordelen van automatisering. Het werk van de 4

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 6